54 dels van het voorgevallene onderricht den gouverneur van Sluis al bevel gaf de resolutie der Staten-Generaal van 8 Februari 1657 tot nader order in den Generalen Vrijepolder te doen stand grijpen 2), of de gouverneur die resolutie daar al op nieuw deed afkondigen en met zooveel woorden gebood de tegen Hendriks aangevangen proceduren te laten varen 3), de Bel gische autoriteiten hadden het er kennelijk op gezet nu hun wil eens door te drijven. Op den 27 Juni 1661 toch vervoegde zich bij Hendriks de baljuw van Middelburg in Vlaanderen met een publicatie, twee dagen te voren door het Vrije van Brugge uitgevaardigd, waarbij aan de ingezetenen van den Generalen Vrijepolder „zijnde van de Gereformeerde religie" verboden werd op heiligdagen of feestdagen eenigen landarbeid of „andere sla- velijke werken" t.e verrichten, terwijl tegelijkertijd de gerechts dienaars bevel ontvingen tegen de overtreders met alle gestrengheid op te treden 4). Werkelijk heeft daarop de baljuw door den hoofdman van Sint Margriete en zijn onderhebbende schutters Hendriks op den 28 Juli in hechtenis laten nemen en gevan kelijk wegvoeren naar Brugge 5). VIs maatregel van weerwraak van onze zijde liet nu de kommandeur van Yzendijke door eenige van zijn soldaten „een van de notabelste paapsche inwoonderen" van Sint Margriete, zekeren Jacques de Vildere, bij den kop vatten en binnen Yzendijke in hechtenis zetten e), tot groot ge noegen van den Raad van State, die het alleen maar jammer 1) Blijkens den aangehaalden brief van het Vrije aan de Staten-Generaal had het Vrije dezen vau het gebeurde op de hoogte gebracht bij zijn (niet meer aan wezig) request van omstreeks 3 Juni 1657. Bij kantbeschikking van dienzelfden datum lieten de Staten-Generaal de beschikking 111 dezen over aan den Raad van State, zie diens resolutie van 13 Juni 1657. 2) Resol. Raad van State 13 Juni 1657. 3) Brief Vrije aan Staten-Generaal 2 Aug. 1661. 4) Bij den brief van het Vrije aan de Staten-Generaal van 2 Aug. 1661 is ge voegd een gedrukt exemplaar van de bewuste publicatie van 25 Juni 1661 benevens een aangehechte verklaring van den baljuw dat hij den inhoud op 27 Juni aan Hendriks had geïnsinueerd. 5) Brief als voren en de als bijlage daarbij gevoegde missive van den kom mandeur van Yzendijke aan den gouverneur van Sluis van i Aug. 1661. 6) Als voren.

Archief | 1916 | | pagina 100