55 vond dat men niet den baljuw van Middelburg, „die de oorzaak van alles was"had kunnen in handen krijgen" l). Wanneer de arme Hendriks weer op vrije voeten is gesteld, wordt niet vermeld. Zeker zijn er eerst nog verscheidene maanden moeten verloopen, immers zoo laat als 4 November 1661 deed het Vrije bij de Staten-Generaal nog een goed woord voor „dien onnoozelen en eerlijken man", die op dat oogenblik nog altoos in den kerker zuchtte, „tot groot jammer, hartzeer en verdriet" van hem en de zijnen en „totale ruïne" van zijn gezin, „heb bende hij den geheelen oogst- en zaaitijd moeten laten passeeren daar dezelve een considerabele en notabele baninge was hebbende". Van zoodanige toestanden was na 1664 in den Generalen Vrije- polder geen sprake meer. De vaststelling van de grenzen of zoogenaamde limietscheiding opende in dat jaar voor het Eiland een tijdperk van rust en vrede, als men er bij geen menschen- heugenis had gekend en die ongestoord voortduurden tot op den 25 November 1668. Een ieder weet wat „sanglante excessen en horribele delicten", om in de taal van het voorgeslacht te spreken, toen in den Oudemanspolder zijn bedreven. Een bende gewapenden van over de grens drong, terwijl de Hervormden er hun godsdienstoefening hielden, het bedehuis binnen, die de gemeenteleden uitplunderden en ze tot bloedens toe mishandelden met hunne degens, de kerkboeken in stukken hieuwen, en den predikant Stüerbatjt het eene oor afsneden en hem daarenboven zoo deerlijk verwonddendat hij voor dood bleef liggen en binnen een paar maanden tijds aan de gevolgen overleed 2). Ten onrechte meent de schrijver van een bekend werk over Zeeuwsche geschiedenis dat men„om een herhaling der verstoring te voorkomen", in het volgend jaar „een nieuw kerkgebouw heeft gesticht in het met den Prins Willemspolder ingedijkte deel van den Passegeulepolderdat meer onder de bescherming der forten van Yzeudijke lag" 3), met andere woorden op het tegenwoordige 1) Brief Raad van State aan Staten-Generaal 12 Aug. 1661. 2) Brieven van den komiuandeur vau Yzeudijke en van het Vrije aan de Staten- Generaal vau 26 Nov. en 1 Dec. 1668, 22 Januari 1669. 3) Zèlandia Illvstrata11 blz. 577.

Archief | 1916 | | pagina 101