56 dorp Waterlandkerkje. Het staat integendeel vast dat liet oude kerkje in den Oudemanspolder gedurende de eerstvolgende jaren nog geregeld voor de Hervormden dienst heeft gedaan. Wel, het is waar, leden zij van hun Roomschgezinde geburen aanhoudend overlast, want toen in den herfst van 1669 de afgevaardigden van den Raad van State in Staats-Vlaanderen de gewone jaar- lijksclie inspectie van de vestingwerken hielden, kwam de over heid van Waterland bij hen klagen, dat sedert eenige weken herwaarts eenige Roomsch-Katholieken „de Gereformeerde kerke dagelijks zeer kwamen te violeeren en te schandalizeerenmet drek en vuiligheid dezelve kwamen te bewerpen, tot grooten hoon en smaad van den godsdienst". Dat met het verzoek om aan die baldadigheden paal en perk te stellen, aan geen doove- mansdeur werd geklopt spreekt van zelf. „Wij hebben (aldus rapporteerden de afgevaardigden bij hun wederkomst in Den Haag), wij hebben derzelver vertoog als van zeer kwaden gevolge zijnde ingezien en daarom provisioneelijk den hoogbaljuw van den Vrije gelast en geordonneerd dat hij, zonder tijdverlies, zich op deze gepleegde feitelijkheden zal hebben te informeeren en doen infor- meeren, jegens dezelve op het rigoureuste te procedeerendezelve anderen ten exempel te straffen, gebruikende desnoods de mili taire hand, waartoe wij de kommandeurs van Yzendijke, Sluis en alle anderen, des verzocht zijnde, gelast hebben hem te secondeeren" Die maatregel heeft doel getroffen naar het schijnt, want in het vervolg vindt men van geen dergelijke klachten meer gerept. Eén groot bezwaar nochtans bleef bestaanhet hand over hand toenemende verval van de kerk, die in 1671 „zoo ten eenenmale onbekwaam en onbruikelijk" was geworden, dat een afdoende herstelling belangrijke uitgaven zou vorderen 2). On gelukkig bezaten noch de kerk noch de diaconie eenige vaste goederen of fondsen 3), waaruit zulk een reparatie kon worden 1) Verbaal Vlaanderen Raad van State, najaar 1669. 2) Verbaal Vlaanderen Raad van State, voorjaar 1671. 3) Blieven van Bartholomews Diericx en Ferdinand de Bacqueke, ontvangers der kerkelijke goederen van Oostburg en Aardenburg, aan de Staten-Generaal van 28 Nov. 1657.

Archief | 1916 | | pagina 102