57 bekostigd. Eeden waarom de predikant en kerkeraad zich in 1671 en 1672 tot den Eaad van State wendden met het verzoek hun de noodige middelen te willen verschaffen of wel er de Sint Pietersabdij te Gent voor te doen aanspreken, die ten hunnent de tienden hief t) en bijgevolg uit krachte van de usantie, welke sinds het plakaat van 2 October 1613 in Belgisch-Vlaanderen algemeen in zwang ging 2), gehouden was een gedeelte van de jaarlijksche opbrengst van de tienden, te weten een derde gedeelte of twee jaren van zes beschikbaar te stellen voor het onderhoud van de kerk en den eeredienst in hun district 3). In het algemeen, uit zuiver theoretisch oogpunt, viel er tegen de pretentie van den kerkeraad niets in te brengen, en dies vond dan ook de ltaad van State in December 1672 goed, dat de tiendheffers zouden worden aangesproken „omme te betalen het tractement van den predikant en schoolmeester op den Oudeman mitsgaders over de reparatie van de kerke aldaar, met autliorisatie" op den ontvanger der kerkelijke goederen van Aardenburg, „omme door een deurwaarder bij refuis de voorzeide tienden te saiseeren, en vervolgens door dat middel de voorzeide tiendheffers te brengen tot derzei ver devoir" 4). Alleen, men had bij deze beschikking één gewichtig punt over het hoofd gezien, dit namelijk dat ten aanzien van IJzendijker-ambachtwaartoe de Oudemanspolder behoorde, geen de minste verplichting van dien aard meer op de abdij van Sint Pieter als tiendheffer rustteimmers op 2 Augustus 1658 was bij minnelijke schikking met de Staten-Generaal over eengekomen, dat zij tegen betaling van 5000 gulden in eens aan de Staten-Generaal en van een jaarlijksche bijdrage van 200 gulden voor de jaarwedden van den predikant en den schoolmeester van Yzendijke nooit iets meer zou behoeven te „contribueeren tot opbouwinge, vermeerderinge of reparatiën van eenige kerk of kerken belioorende onder het ambacht van Yzendijke" 5). 1) Brief van Diericx als voren. 2) Brieven van Diericx en de Bacquere als voren. 3) Verbalen Vlaanderen Raad van State, voorjaar 1671 en voorjaar 1672. 4) Resol. Raad van State LO Dec. 1672. 5) Brief ontvanger de Jonge te Sluis aan Staten-Generaal ^25 Maart 1711 Resol. Staten-Generaal 22 Nov. 1658.

Archief | 1916 | | pagina 103