61 Op dien tijd stond van de voormalige kerk in den Oudemans- polder bij Stroopuit nog een bouwval overeind, doch kort vóór 1764 geraakte alles weg i). Het kerkhof, het eenige dat ervan overbleef, is omstreeks 1818 van wege het domein verkocht 2). Y Z E N D IJ K E. Over de ligging van Oud-Yzendijke loopen de gevoelens uit een. Terwijl Roos het in den Ameliapolder onder Biervliet zoekt wil de schrijver van Zelandia Ilhubrata dat het in den Zacharias- polder onder Yzendijke zou hebben gestaan 3). Ofschoon de stad door de geweldige watervloeden, die gedu rende de middeleeuwen duizenden bij duizenden gemeten lands in dezen omtrek verzwolgen, bereids vóór 1408 van den aardbodem als weggevaagd was 4), wisten de omwonenden nog vele jaren later de plaats aan te wijzen waar zij gelegen had. Tusschen de kerk van Gaternisse, welke zooals men weet in den Hoofd plaatpolder dicht bij het tegenwoordige gehucht Klakbaan stond 5), en den Jonkvrouwpolder kon men in 1557 op een plek van het schorre nog steeds een menigte blootgespoelde doodsbeenderen zien liggen van menschen, die daar oudtijds rondom de aan Sint Ghristoffel toegewijde kerk van Yzendijke waren begraven ge worden 6). Nog geen tweehonderd roeden van dit zoogenaamde Yzendijke- kerkhof verwijderd, stonden omstreeks 1560 een negen- of tiental 1) Brief ontvanger Sapptus aan Raad van State 9 Maart 1764. 2) Van der Aa Aardrij/cs/c. WoordenboekVIII blz. 155. 3) G. P. Roos, Beknopt geschied- en aardrij/cs/c. woordenboek van Zeeuwsch- Vlaander en s westelijk deelblz. 70. Zelandia Illustrata, II blz. 566. 4) Vgl. de Procuratie van die van Brugge op bet veranderen van den transporte van Vlaanderen van 1408, bij Priem, Documents extraits du depót des archives de la Flandre occidentale a BrugesHe Série, VI p. 155. 5) Vgl. Hünnius, Zeeuwsche Buise (Noodige voorafspraak blz V.V.) en de kaart van Westelijk Zeeuwscb-Vlaanderen door Jacob Mogge van 16511662. 6) Blijkens een acte van den heer van Watervliet van 9 Nov. 1557, in afschrift aanwezig in het Museum Catsianum op de bibliotheek der Maatschappij van Neder- landsche Letterkunde te Leiden. Dat de kerk van Yzendijke aan Sint Christoffel was gewijdblijkt uit een stuk van 11 Maart 1552 vermeld door Van Lokeren, Chartes et documents de Vabbaije de St. Pierre u Gand, II p. 402.

Archief | 1916 | | pagina 107