65 gulden bijeen te brengen, welke voor de verbouwing noodig werd geacht, wat kon de hooge regeering in Den Haag er tegen hebben om hun voor het pieuse doel bovendien over ge heel Staats-Vlaanderen een inzameling van liefdegiften te ver gunnen 1)? Met een diergelijke oplossing, in een paar memoriën door hen voorgeslagen ■-)heeft men zich in Den Haag voor een deel al thans vereenigd. In het begin van Mei 1656 stonden de Staten- Generaal aan die van Yzendijke toe „het provenu van het honderdste gemet pro ministerio divino van alle de bedijkte polders en lauden in en omtrent dat kwartier gelegen, die tot nog toe daarin niet hadden betaald, en dat van den tijd af, dat zij heure octrooien tot de bedijkinge hadden geimpetreerd" 3). De vergrooting, waaraan nu metterdaad de hand werd gelegd 4j zal denkelijk haar volle beslag hebben verkregen in den loop van 1658 of 1659, in de rekening toch van het Vrije over Juli 1658-Juli 1659 staat een uitgave geboekt van 30 pond Vlaamscli voor een geschilderd glas venster, door genoemd college aan de kerk vereerd 5). Nemen wij de bestekteekening voor ons, in 1656 door zekeren Skbastiaan de Roy te Hulst opgemaakt 6) en naderhand ook bij het werk gevolgd, zoo kunnen wij ons een duidelijk denkbeeld vormen van de verandering, die het gebouw bij deze vergrooting heeft ondergaan. Men heeft de drie achterste muren van het achtzijdig grondplan weggebroken, de beide zijmuren zóóver J) Memoriën door magistraat en kerkeraad overgegeven resp. aan den Raad van State en diens gecommitteerden in Vlaanderenen Request van dezelfden aan de gecommitteerden van den Raadalle als bijlagen gevoegd bij diens brief van 3 Mei 1656 aan de Staten-Generaal. 2) Als voreu. 3) Resol. Staten-Generaal 6 Mei 1656. 4) Bij resol. Staten-Generaal 10 April 1657 werd de gedane besteding van de kerk geapprobeerd. 5) „Aan Cornelis van Barlaar glasschrijver tot Middelburg (betaald) de sommc van 5 pond grooten Vlaamsch over reste en tot voldoeninge van 't maken en leveren van een glas bij dezen college vereerd aau de kerke van Yzendijkedit boven nog 25 pond Vlaamsch hier te voren in rekeninge gepasseerd". 6) Zie hiervóór blz. 63. Archief 1916 5

Archief | 1916 | | pagina 111