141 deze laatst genoemde verzameling documenten had slechts een klein gedeelte waarde voor een overzichtelijke geschiedschrijving. Door nu de vele gegevens te verzamelen en in verband te brengen inet de geschiedenis van Middelburg en die der Zuidelijke Nederlandenis het mogelijk ons eenigermate eene voorstelling te maken van den levensloop van het Middelburgsche Gasthuis en van de beteekenis van dit ziekenhuis gedurende vier eeuwen (1466—1866). Bij de vermelding der bronnen, moet, wat de geschiedenis van Middelburg aangaat, met bewondering gewag gemaakt worden van den twintigjarigen arbeid van den heer H. M. Kesteloo te Domburg, die de stadsrekeningen van 1365 tot 1810 geheel bewerkte en aldus voor een ieder toegankelijk maakte t). De geschiedenis van het Gasthuis laat zich ongedwongen ln drie groote tijdvakken verdeelenhet eerste loopende van de oudste mededeelingen tot en met het beleg van Middelburg; het tweede van 1574 tot het in werking treden van de Commission des Hospices, en het derde van 1812 tot 1866, als wanneer het oude ziekenhuis onder sloopers-handen zijn leven laat. Een dergelijk curriculum vitae is, volgens een mededeeling van Dr. Daniels te Amsterdam, nog van geen Nederlandsch ziekenhuis geschreven. Ongetwijfeld echter zijn er in ons land meerdere ziekenhuizen die een oud archief bezitten. Wanneer deze archieven eenmaal zijn geordend en bestudeerdzal het mo gelijk zijn geworden dat er een overzicht geschreven wordt van den ontwikkelingsgang van het ziekenhuis-wezen in Nederland. Moge dit hoofdstuk in de beschavings-geschiedenis van ons Volk eenmaal zijn schrijver vinden, en dan deze bijdrage uit Zeeland een bruikbare bron blijken te zijn. 1) Verschenen in <le Archieven van het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen 18811902.

Archief | 1916 | | pagina 187