143 was gevestigd. Tot 1447 wordt het Gasthuis in de stukken aan geduid als „onser vrouwen hospitale" of als „onser vrouwenhus" daarna afgewisseld met den naam St. Barbara Gasthuis; na 1500 komt alleen laatstgenoemde naam meer voor, welke op zijn beurt na de hervorming blijkt te zijn verdwenen. Er wordt sinds dien alleen maar meer gesproken van „het Gasthuis"zooals het bleef tot op dezen dag. Zelfs indien wij ons nu voorstellen dat het Gasthuis gesticht werd door een Katholieke broederschapdan weten wij daarmede toch nog niet met, welk doel dit geschiedde. Zeker is het wel dat het Gasthuis reeds in de 15de eeuw voor verschillende, naar ons tegenwoordig gevoel vrij uiteenloopendedoeleinden dienst deed; te weten voor armenzorg, als passantenhuis, als proveniers- en als ziekenhuis. Het vereenigde in zich eigenschappen die wij tegenwoordig gewend zijn te verdeelen over armbesturen, hotels, tehuizen voor dakloozen, oude mannen- en vrouwen-huizen, ziekenhuizen en politie-bureaux. Ja ook weezen en verlaten kin deren kregen er meermalen een onderkomen tot tijd en wijle dat er een beslissing omtrent hen was genomen. Welke bestemming is nu de oorspronkelijke geweest? Waar schijnlijk die van passantenhuis, maar zeker is het volstrekt niet. Wij hebben de meeste kans de waarheid te naderen, wanneer wij ons voorstellen hoe een menschlievend gildenaast zijn kapel huizen aankocht of bouwde om daarin vrome bedevaartgangers op hun reis ouderdak te verleenen; uit welke inrichting zich dan en volstrekt niet onbegrijpelijk, al het verdere als van zelf ont wikkelde Een dergelijke langzame groei, naar innerlijke beteekenis en uiterlijken omvang, maakt echter het antwoord op de vraag: wie hebben het Gasthuis gesticht en wanneer geschiedde dit? zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk, te geven. Maar hoe dat alles ook zij, in den aanvang der 15de eeuw had deze ontwikkeling reeds geheel plaats gehad. Op dien grond i moeten wij aannemen dat het Gasthuis in 1400 reeds eenige 1) Met deze onderstelling is ook de naam „Gasthuis" het beste te verklaren.

Archief | 1916 | | pagina 189