156 De eerste chirurgijn van wieu de rekeningen melding maken was meester Mathys (Eek. 146566); daarop volgen meester Ector in 1487 en meester Jaoop van Zuriczee in 1492. Om trent hen komen wij niet meer te weten dan dat zij een jaar wedde genoten van zes ponden groot't welk in twee halfjaarlijksche termijnen werd uitbetaald. In de rekening 149798 wordt meester Thomas genoemden aan den tweeden post van de uitbetaling zijner wedde de volgende mededeeling toegevoegd „Om sond'linge laste dien wy hospitaelmeesters aen ghemarct hebben als van die spaeysse poeke so hebben wy met die meest' ghesproke hem seggede dat hy diligencie ende naersticheit daertoe doen wilde om alsulcke persone te ghenese en om dies wyllen dat wy wel aenghemarct hebben seke sonderlinge coste dien hy daertoe doen moeste soude hyse ghenese so hebben wy hem daertoe ghegeve in sine hande om al tghene te besorge dat tot dier syckenesse hoert als van ziine salve aengaende de somme van 20 scill. gr.". Deze toevoeging, ook al elders vermeld heeft, naar Pro fessor Nyhoff te Groningen zoo goed was op te merken, his torisch belangdaar hieruit blijkt wanneer de syphilis (de spaansche pokken) hier reeds bekend was. Het is dus de moeite waard de tijdsbepaling zoo nauwkeurig mogelijk te doen. De bedoelde rekening is afgehoord„den viefsten dach vaen maerte aenno 98 na scrivens t'hoefte van hollaent". Dat wil dus zeggen het jaar 98 (verkort van 1498) volgens de rekening van Holland (Paasch- styl)het nieuwe jaar begon volgens die rekening op den tweeden Paaschdag. Daar Paschen niet kan vallen vóór 22 Maart, moet 5 Maart 1498 Paaschstyl volgens de gewone tijdrekening (waarbij 1499 reeds op 1 Januari was aangevangen) beteekenen 5 Maart 1499. Daar de aangehaalde toevoeging in het rekeningenboek on middellijk volgt op de betaling „te korsmisse laestlede" van meester Thomas' jaarwedde, zoo volgt hieruit met zekerheid dat in het eind van December 1498 de syphilis hier bekend was. 1) Schets vau het Middelburgsche chirurgijnsgilde door Dr. D. Schoute. Mid delburg 1913. Blz. 6.

Archief | 1916 | | pagina 202