157 Nemen wij nu aan dat de syphilis na de ontdekking van Amerika, dus na 1492, in Europa kwamdan hebben de Zeeuwen hun deel spoedig gekregen Tevens begrijpen wij nu ook hoe deze nieuwe ziekte den Gasthuismeesters verontrustte en hen er toe bracht den heelmeester aan te sporen zijn best te doen, terwijl zij daarvan aanteekening maakten in het rekeningenboek. Omtrent het werk der chirurgijns vinden wij nog wel eens een zeer enkele maal een mededeeling, zoo in 1565 „betaelt mr. J an mr. Benedictus mr. Steven mr. Jan Pels en mr. Geert twin- tich scellin. gr. over de visitatie en hafzetten van een bootsgezelle synen arm". Een aardige bijverdienste genoten de heelmeesters voor hun hulp verleend bij de rechtspleging; zoo kregen mr. Benedictus en mr. Hendrik ieder zes pond „omdat zyluvden haer cuere ge- daen hebben aenden man die zyn handt voorder stadthuys afge houden was". En daar het afhouwen (van neus, ooren, handen) tot de ge wone middelen der rechtspleging dier dagen behoorde, zal deze inkomst een vaste post zijn geweest in het kasboek der chirurgyns. liet is voor de tegenwoordige heelkundigen een heele rust dat deze straffen niet meer bestaan, want bij den huidigen stand van het vak zouden zij zeker verplicht zijn, althans te trachten, om door een onmiddellijke hechting van bloedvaten, zenuwen en peezen de hand te redden. Wat zouden de rechtbanken van deze straffen trouwens spoe dig hebben afgezien na inzage der daaruit voortvloeiende re keningen Uit de studie der rekeningen krijgen wij steeds den indruk dat de Gasthuismeesters het werk der chirurgyns op prijs stelden in tijden van ongewoon veel werkbij epidemieën of in oorlogstijd kregen de heelmeesters geregeld verhooging van loon. 1) Dit kan worden verklaard door de ontscheping vau 24000 Spanjaarden te Arneinuiden 10 Juni 1496, ter gelegenheid van de aaukoinst aldaar van Johanna, de oudste dochter van den Koning vau Spanje, en bruid van Philips den Schoonk. Zie A. A. Fokker Geschiedenis der syphilis in de Nederlanden 1861.

Archief | 1916 | | pagina 203