168 Vragen wij nuwaar heersohte dan die pest dan moet op die vraag het antwoord zijnin Vlaanderen en Brabant. Bij de vermelding der namen van hendie werden opgenomen staat meestal geschreven „jonck" of „getrout," verder de woon plaats en, casu quo, de sterfdag. Op al die 166 zieken van de maand Januari 1584, zijn er nu slechts twee uit Middelburg, en telkens is er één uit: „Ram- mekens in Walcheren, Wolfersdyk, Maestricht, Gorcum en t'shertogen bosse." Alle andere kwamen uit Vlaanderen en Brabant „Eecloo, Slype, Sasse, AerdenburchLokeren, Honscooten, Lessinghen, Gent, Nyenpoorten, Aelst, Dixmuyen, Poperinghe llalewyn bij MeenenCortryck, Dronghenen by Gent, Bochaute, Meulenbeke, Watervliet, Tielt in Vlaanderen, Mechelen, Brues- sel, Casant, Duynkercke, Grimbergen by Dermonde, Antwerpen, Calmpthout, Oost Winckel by Eecloo, Blanckenberghe, Ypercu" en uit tal van andere plaatsen in Vlaanderen. Wij zullen ons niet moeten voorstellen dat de zieken over zoo grooten afstandmet de toen nog zooveel trager verbindingsmid delen, naar Middelburg werden vervoerd, maar veeleer gelooven dat de bevolking uit het bedreigde gebied wegvluchtte om hier aangekomen, voor een deel toch nog ziek te worden. De behandeling van al die zieken was opgedragen aan een aantal chirurgijns die de pestmeesters ter hulp kwamenmaar bovendien aan „Mit. Adriaen die doctoer." Voor het eerst spreekt de Gasthuisrekening nu van een dokter (sinds 1575), en verscheen er een vaste post van betaling aan de surgyns en aan de medecyns. Tegenover de gevolgen dezer schokkende gebeurtenissen, het beleg en de epidemie, stonden de Gasthuismeesters als tegenover een noodtoestand. Gelukkig leeren de rekeningen dat krachtige hulp hun niet werd onthouden. Behalve de inkomst voortvloeiende uit den accijns op wijn en bier, kreeg het Gasthuis nog andere inkomsten: uit de boeten door de overheid opgelegd, uit de „buytgoederen"uit de verpachting der gemeene middelen (de godspenningen), uit de stads-impost en sinds 1585 ook uit den ijk, „een derde paert vande stadts eycke".

Archief | 1916 | | pagina 214