169 Een finantieele tegenvaller was wel een besluit van Wet en Raad in 1590: „en aenghaende liet jaer huere van de kercke staende aeneck het gasthuys en is daervan nyet ghecommen duer dien de kercke aenveert is bij collegie van AVet ende Raedt om daerinne predicatie te doene", aangezien hiermede de inkomst van het verhuren der kerk aan de Engelsche kooplieden moest op houden; maar daartegenover stond weer dat ook particulieren zich niet onbetuigd lieten en het Gasthuis daardoor steeds inkomsten kon boeken onder het opschrift: „van vuytspraecke van goede mannen". Toch is dit alles nog niet voldoende geweest om in den drin genden nood te voorzien, zoodat de Gasthuismeesters nog her haaldelijk genoodzaakt waren van particulieren te leenen en ook van de meesters van het leprozenhuis (1583). Deze laatste leening werd afgelost in 1591 „betaelt den ontfangher vande lejirosen deser stede de somme van tnegentich ponden groon vlaerns ende dat. over tgene de le- proosmeesters het gasthuys gheleent hebben in haer vuytersten noot." Ondanks alles sluit de rekening 15991600 nog met de mededeeling „dus meer uytgegeven dan ontfanghen de somme van 3 hondert 44 pont". En reeds brak een nieuwe periode aan van zeer verhoogde werkzaamheid in het Gasthuis. Deze nieuwe eischen vloeiden voort uit den veldtocht van Prins Maurits in Vlaanderen, met den slag van Nieuwpoort en de daarop volgende drie-jarige be legering van Oostende. De eerste aanwijzing omtrent de bijzondere gebeurtenissen vin den wij in de rekening van 15991600waarin de volgende post „Ontfangen van de Ingelsche natie de some van 38 pond 6 sch. en 8 gr. als van sekere gratuyteit 't gasthuys gegondt ter oersake als dat het voors. gasthuys seer was belast met veel In gelsche soldaten gecomen vuyt de legers van syn extie". De En gelsche natie hier genoemd was de kolonie van Engelsche koop lieden die hier ter stede woonden en nu een gift gaven voor de verpleging van hun landgenooten, dienende onder Sir Francis Vere in het leger van Maurits. Archief 1916. 14

Archief | 1916 | | pagina 215