1 71 Late Piere fraxsois musq. door de borst en de arm ge- steecken onder Cap. Baseler. Eduwaert een Engelsman spiesdr. geschooten door de borst. Mr. Gerardt van Minen chyrurgyn door de knye geschooten" enz. De overgroote meerderheid bestaat uit musketiers en spies dragers, maar er zijn ook roerdragers, canoniers, vendragers en adelborsten onder. In het geheel kwamen er aan zieken en gewonden in het Gasthuis ter verpleging: in de maand Augustus 101, in Sep tember 153, in October 92, en in November 95, te samen 341. Van deze 341 mannen vinden wij van 256 den einduitslag der behandeling vermeld235 waren weer vertrokken (uytgegaen) en 21 waren gestorven. Daar wij omtrent den aard en den ernst der verwondingen te weinig weten, kunnen wij uit die getallen maar een enkele con clusie trekkenmaar deze is dan ook volstrekt niet onbelangrijk er blijkt uit dat althans in dezen tijd in het Gasthuis geen sprake is geweest van de zoo gevreesde algemeene ziekenhuis-besmetting, het hospitaal-gangraen. Het valt niet te verwonderen dat het gesticht in deze drukke dagen iemand aanstelde tot „bouckhouder van de incommende en vuytgaende soldaten", maar wat wel treft is, dat hiertoe werd aangewezen „Joel van de Spygel de siecketrooster". Vooral omdat uit dezen post voor het eerst blijkt dat de pastoor door een ziekentrooster was opgevolgd (Eek. 1602). In de rekening van 16078 staat aangeteekend dat zij sloot met een te kort van 41 pond. Dit gunstige resultaat was te danken, behalve aan giften van particulieren, aan een ieder jaar toenemend aantal legaten; maar bovenal aan de groote sommen door de Staten van Zeeland toegestaan voor de verpleging van de slachtoffers uit dezen veldtocht. Zouden de Staten van Zeelanddie al mede Maurits hadden gedrongen tot dezen tocht tegen Duinkerken, en wier Gedepu teerden te velde, naar de geschiedenis wil, zoo bange dagen in Oostende doorbrachten, in dezen hun verantwoordelijkheid dubbel hebben gevoeld?

Archief | 1916 | | pagina 217