182 kosten der vagebonden in het gevangenhuis (o. a. Rek. 163334), en het moest gedurende eenige jaren twee honderd pond per jaar geven aan het simpelhuis (Resolutie van B. en Sch. van 26 Febr. 1622), terwijl het pesthuis geheel onder het bestuur der gast- huismeesters bleef. De vereenvoudiging van de taak aan het Gasthuis opgelegd ten gevolge waarvan het meer dan vroeger als ziekenhuis betee- kenis kon krijgen, viel samen met de toenemende ontwikkeling der anatomische kennis, welke ontwikkeling aanving aan het werk der chirurgyns een wetenschappelijken ondergrond te ver schaffen. Daarbij was het gesticht zoo gelukkig aan zich te verbinden een der beste heelmeesters dier dagen in ons land, Cornelis Herls. Wij vinden voor het eerst den naam van dezen Mid delburger in de rekening van 1614, tegelijk met de namen der drie andere chirurgyns, de gebroeders Jasper en Mels de Brijyne en mr. Matteeus Nycolaes. Deze Herls liet bij zijn plotselingen dood een werkje na ge titeld „Examen der Chyrurgie", welk boekje in 1060 werd uit gegeven door Ferdikandus Grüiwardt geneesheer te Middelburg reeds binnen het eerste jaar was de eerste oplaag van duizend exemplaren uitverkocht. Herls oefende aldus grooten invloed op de toenemende lust tot anatomische oefeningen in het Gasthuis. Aanvankelijk werden de secties verricht in een zeer moeilijk toegankelijk lokaalna 1655 echter in een pakhuis dat aan liet Gasthuis gelegen was. Daar werd de „chirurgyns-kamer" ingericht, in welke kamer de secties werden verricht en de examens werden afgenomen. Op die wijze was liet Gasthuis liet middelpunt geworden voor de opleiding der chirurgynsdie daarin als leerlingen met de meesters meekwamen om te leeren de gewonden te behandelen de secties te zien verrichten en hun examens af te leggen. Later zullen wij zien dat dit niet de laatste maal zou zijn, dat het Gasthuis werd dienstbaar gemaakt aan geneeskundig on derwijs. Maar al was de taak van het gesticht vereenvoudigd, het was daar toch, den geheelen dag door, nog levendig genoeg in huis.

Archief | 1916 | | pagina 228