195 dikwijls menschen „met de vuylle pocken, crawagie en andere onreinichheden" zijn aangetast, deze naar het pesthuis te ver wijzen. Waar de Gasthuis-chirurgijns en doktoren dus zoo dikwijls en juist in ernstige gevallen hul]) van anderen moesten inroepen, was het wel begrijpelijk dat dit eenigen invloed had op de waar deering van de notabelen. En dikwijls lijkt het ons dan ook alsof er maar een beetje werd rondgesprongen met de belangen der geneeskundigen. In 1681 overleed de chirurgijn Johannis Verbrtjgge, waarop de Regenten aan het stadsbestuur verzochten, wegens de ver mindering der inkomsten tengevolge der lage renten, geen op volger te willen benoemen maar het getal der chirurgijns op drie te willen laten. Git deden Burgemeesters en Raad echter niet; zij benoemden wel een vierde, maar zonder tractement. Vreemd genoeg nam de benoemde, Joannis Berckjian, hier mede genoegenin de hoop dat het bedanken of sterven van een der anderen hem in het genot van salaris zou brengen. Dit viel echter niet mee, want in 1692 klaagde hij aan de Regenten: „dat tot syn ongeluck in den tyt van thien jaeren geen veranderinge is gevallen en dat het gasthuys door syn dienst heeft geprofiteert duysent guldens". De Regenten doen hem dan „een vereeringe" van honderd guldenzonder consequentie natuurlijk. Tractement zou hij echter nooit meer krijgen, want in de Regentenvergadering van Maart 1693 vertoonde Michiel Pille zijn aanstelling als vierde chi rurgijn in de plaats van Joannis Berckjian „over eenige daeghen gestorven". Laat ons hopen niet van honger Met de dokters ging het onderwijl niet anders. In 1682 stierf de „medecinnen docter" Johan Lippens. De Regentenblijkbaar bekoord door de slimme uitvinding van het stadsbestuur, vroegen nu zelf om zijn opvolger te benoemen al leen met het „expectatyff" van het tractement van Dr. Trezel, den anderen in dienst zijnden geneesheer. Aldus geschiedde, en de benoemde, Dr. Petrus Moris, vond het ook weer goedmaar vroeg alleen dat dit expectatief zou worden genotuleerd.

Archief | 1916 | | pagina 241