196 Hij had meer geluk dan Berckman; in 1689 stierf Galenus Trezel en verviel diens traotement aan Petrus Moris. Met den opvolger van Mouis, ging het, als tweede genees heer, weer precies zoo. Ook hij kreeg alleen de zoete hoop op het weggaan of sterven van zijn collega! Tegenover deze behandeling der notabelen stond dat de doktoren en chirurgijns van hun kant ook lang niet altijd gezeggelijk waren. In 1689 werden de Regenten verrast door een verzoek van de Rekenkamer van Zeeland om nadere inlichtingen in zake een request van de Gasthuis-geneeskundigen aan de Staten van Zee land waarin die geneeskundigen salaris hadden gevraagd voor de behandeling van zieke en gewonde militairen. Tot verbazing der Regenten bleek hierbij dat de requestranten geheel op de hoogte waren van de getallen der soldaten verpleegd gedurende de jaren 1679 tot 89 en van hun aantal verpleeg- dagen: 475 militairen met 22357 verpleegdagen. En dat terwijl de Regenten iedere inzage der rekeningen aan de geneeskundigen hadden geweigerd Bij nader onderzoek bleek dat een klerk van de Rekenkamer de inlichtingen had verstrektvoor welke bereidwilligheid hij danig moest boeten. De Regenten antwoordden aan de Rekenkamer dat „de voors. medeeins soodanige taele niet en betaemt, want niet aen hun maer aen regenten alle de siecke en gequeste persoonen werden toegesonden"maar zij kwamen onderwijl zelf toch leelijk in moeilijkheden bij het gevalwant nu alles nader werd onderzocht bleek dat de Regenten de gewoonte hadden voor iederen soldaat die het Gasthuis verliet drie verpleegdagen extra in rekening te brengen twee dagen voor zijn reisgeld en één dag voor brood en kaas dat hij meekreeg. En verder dat voor iederen gestorven soldaat vijf verpleegdagen op de rekening werden gezet voor de begra feniskosten. Zooals wel te verwachten vielliep onder deze omstandigheden de loonactie der geneeskundigen op niets uit. De Regenten waren in hooge mate verstoord en wezen hen op gestrenge wijze op hetgeen in hun instructie stond geschreven. Een ander maal, in 1690, ontstond er een regelmatig op-

Archief | 1916 | | pagina 242