201 die zich in het pesthuis introuwde, als opzichter over de graf delvers en de cellehroers by de .Regenten ernstig had geklaagd over de cellehroers„alsoo de selve haer niet wel en quaemen te comporteren in haeren dienst soo ontrent de horgerie als oock ontrent de godtshuysen als mede over quade comportement van leven". Den schuldigen werd hun ontslag aangezegd, maar door „tussen comende voorspraeeke" van Jan Sallinger werd hun nog een kansje gegeven, waarbij hun alle plichten nog eens werden in gescherpt. Zij (noesten alle zieken, gekwetsten en kreupelen naar het Gasthuis brengen of naar het pesthuis „naer haer sieckte ofte acksident verheyst", en verder alle dooden uit het Gasthuis, het rasphuis en het gevangenhuis weghalen, zoodra zij de „weete crygen". Daarbij werd hun nog aangezegd dat zij zich vooraf er'van moesten overtuigen dat het graf klaar was, zoodat de lijken niet één of twee dagen bleven staan „int barryhuys"zooals dit wel eens was voorgekomen door „luve nalaticheyt". Ieder moest op zijn eigen „barry" passenen zeker mocht geen der cellehroers „een van de grafdelvers veel min een opsiender schelden of lasteren en dreygen, oock op de holt' geen kyverye of vechten aenrechten tsy tusschen hun sellebroers of andere bueren". Ingetogenheid was blijkbaar de grootste deugd der broeders niet meer; noch bij hun werk, noch in hun woningen op den hof. De boetpredicatie werd later vastgelegd in de instructie van 1681. In het „Reglement voor de cellehroers" werden toen hun plichten wederom scherp omschreven, him aantal gebracht van drie op vier, terwijl hun menschelijke zwakheden zooveel mo gelijk aan banden werden gelegd. Zoo „sullen de cellehroers oock niet vermogen in het sterf buys af te vorderen eenigen stereken dranck, wat het oock sy, inaer haer houden gecoutenteert met het geenen de lieden van den huyse haer vrywillich van dranck gelieven te geven". En eveneens „sullen sy met de grafdelvers in der minne op het hof by het pesthuys (alwaer yder in een aparte wooninge) Archief 1916. 16

Archief | 1916 | | pagina 247