202 moeten trachten omme te gaen en te converseeren; oock hun vermyden van elckander met schelden en lasteren niet te inju- rieeren". Een latere ampliatie der instructie toont ons dat de cellebroers waarschijnlijk nog niet eens dankbaar waren voor al die goede zorgen der Regentenwant de ampliatie vangt aldus aan„de voors. cellebroers werden verplicht de regenten van het gasthuys met alle respect en reverentie te bejegenen en hunne bevelen wegens hunnen dienst getrouwelyck te executeeren". Een keurcorps is het echter nooit geworden. In 1705 kwam de huisvrouw van Francois de Bussy, celle- broeder, bij de Regenten „te kennen gevende dat haer man op een seer schandelycke wyse van haer was wech gelopen, haer laetende sitten met vier kinderen en dat van 't vyfde in de maent mey most in de craem komen". De Regenten steunden de arme vrouw door haar toe te zeggen „alle jaer de dry karren turf die de cellebroers ordinair jaerlyex ontfangen". Alleen jammer dat die drie karren turf moesten worden gegeven door den cellebroer-opvolger van den ontrouwen echtgenoot. Tegelijk vaardigden de Regenten een streng verbod uit tegen het misbruik, dat ingeslopen was, om cellebroersplaatsen aan anderen te verkoopen, wat zeer dikwijls gebeurde. In 1762 vroeg Isaac Duriez ontslag als cellebroer wegens een „lichaamelyk toeval veroorzaakt door het valle van de Berrie waarop een dood lighaam lag", ten gevolge waarvan hij onbe kwaam was geworden voor zijn dienst. Uit de notulen blijkt dat in 1764 een cellebroersplaats werd waargenomen door een vrouw, Maria Door; en na haar over lijden door Elisabeth Tydgat. In 1770 werd Maria dd Bois opgenomen onder de cellebroers en in deze gevallen zou men dus van „cellezusters" kunnen spreken. Nadat echter in 1785 zoo'n cellezuster er stil van door was gegaan en nooit meer iets van zich had laten hooren, namen de Regenten het besluit geen cellebroersplaatsen meer te vergeven aan „vrouwspersoonen". In Middelburg heeft het instituut der cellebroers zich gedu-

Archief | 1916 | | pagina 248