221 neesmiddelenOp hoop van beterIn de verwachtingDe winst is klein. En in 1827 werd het echt weemoedig: Op hoop van succes; Moed gehouden; Geneesmiddelen; Het kan niet minder. Blijkbaar had het enthousiasme der apothekers leelijk geleden onder de bedoeling die bij de Eegenten voorzat. Wat het verplegend personeel betrof, wij zagen reeds vroeger hoe dat tot een zeer gering aantal menschen was teruggebracht. Daarop viel niet meer te bekrimpen. De eenige wijze waarop bezuinigen mogelijk kon zijn, was het traktement te verlagen. Het meest doeltreffende daartoe was nuom non-valeurs aan te stellendan volgde de bezuiniging vanzelf. Ook hiertoe gingen de Eegenten over. In 1817, en ook later, lezen wij aansporingen tot de genees- heeren om mannen met half genezen beenzweren toe te voegen aan de „bediendens"om aldus dienst te doen tot zij geheel ge nezen waren. Natuurlijk bleven zij op die wijze hangen voor een zeer gering loontje. In de notulen van 12 Januari 1819 wordt vermeld dat „de Eoomsch Katholieke weeze Catharina Schoof uit hoofde van slegt gedrag" in het Gasthuis werd geplaatst als dienstbode zonder loon; in de notulen van April 1829 dat Maria van Dalsen „wegens haar verregaand ontugt.ig gedrag" werd voorgedragen tot dienstbode in het Gasthuis; en in die der vergadering van 30 Maart 1830 dat de weeze A. van de Eiiee, teruggehaald uit een „speelhuis" te Vlissingen, voor straf werd geplaatst als werkmeid in het Gasthuis tot haar meerderjarigheid en zonder recht te mogen uitgaan. Bedenken wij nu dat het deze invalide mannen en deze lucht hartige dienstboden waren aan wie de verzorging en de verple ging der zieken was opgedragen, dan zal ieder moeten toegeven dat de Eegenten voor hun Gasthuis op goedkoope wijze aan verplegend personeel wisten te komen. Was de bezuiniging op de geneeskundige hulp, op de genees middelen en op de verpleging langs regelrechten weg mogelijk, op het gesticht zelf kon alleen indirect worden bezuinigd, door

Archief | 1916 | | pagina 267