225 maakt. Deze tweede maal zou, zooals later zal blijken, voor het gesticht een beslissende beteekenis krijgen. De oorlog van 1830 bracht in het Gasthuis ook eenige op wekking uit den ouden sleur, maar veel was het niet. Gehoor- gevende aan den oproep tot het maken van verband-materiaal, plaatsten de Regenten advertenties in de „Stadscourant" om oud linnen; en reeds 8 November 1830 mochten zij met voldoening berichten dat er in het Gasthuis waren gemaakt „121/2 Ned. ponden pluksel, 60 windsels van 6 ellen en 6 laatbanden". Een der leden der subcommissie voor het Gasthuis, de heer Bastiaan Bomme rukte zelfs mee uit als lid der „mobile dienst doende schutterij"; en dat was lang geen kleinigheid, want 26 November 1833 vroeg hij zijn ontslag uit de subcommissie „daar hij nog steeds in garnizoen te Waterlandkerkje lag". Het stadsbestuur bemoeide zich herhaaldelijk met de admini stratie van het gesticht en niet geheel ten onrechte, want er was soms wonderlijk omgesprongen met enkele posten om deze behoorlijk onder dak te krijgen. In 1836 bleek dat „tot gemak der comptabiliteit" reeds sinds 1825 onder geneesmiddelen ook werden verstaan: „zuurdeeg, lavementenverbandmiddelenbreukbandenkraambeddenzieken transport, geneverbessenbrandewijn en honig"; en tevens dat de post „begraveniskosten" voor de armbesturen werd verwerkt onder het hoofd „alimentatiegelden" en voor de particulieren onder de rubriek „geneesmiddelen". Waarschijnlijk waren deze ondervindingen er wel mede oorzaak van dat in 1837 de wethouder Rethaan Macaeé werd belast met het „oppertoevoorzigt" over de gestichten. Als een gunstig teeken mogen wij het zeker ook opvatten dat de verpleegkosten heel langzaam gingen stijgen. Die voor het Gasthuis bedroegen in 1823 per persoon en per dag 42!/2 cent, en in 1828 voor particulieren 50 en voor armbesturen 35 cent. Deze laatste prijs werd in 1839 gebracht op 37y2 cent. Aan de gebouwen begon men langzamerhand ook weer aan dacht te schenken, ten deele natuurlijk gedwongen door den nood maar niet altijd. In 1840 beproefden de Regenten in het Gasthuis nieuwe

Archief | 1916 | | pagina 271