228 Geheel een nieuwe leer werd er in verkondigd, omtrent het bouwen van gezonde woningen, omtrent de noodzakelijkheid van licht en lucht, omtrent verwarming en ventilatie, omtrent goed en slecht drinkwater, omtrent den afvoer van huishoud-water en faecaliën, alles met getallen, maten en gewichten toegelicht in beschouwingen, waarin het Latijn niet angstvallig was vermeden geworden. Trouwens het maakte ook een groot verschil of menmet alle timmerliedenhet hout aangetast verklaarde door „champignon" dan wel op dat hout de „sporae" aantoonde der „Merulius lacry- mans". In de Plaatsbeschrijving werd een ruime bespreking gewijd aan de Openbare Gebouwen en de Gestichten. Hoort hoe dan Fokker en de Man vertelden over hun eigen jeugd, over de schoollokalen waarin zij het eerste onderricht ontvingen „Wij zelfs, wij kunnen ons nog in gedachte verplaatsen in dat sombere verblijf, waarin wij lezen en schrijven moesten leeren met zijn akelige kilheid, met zijn steenen bevloering, met zijn wijden openen schoorsteen, zooals men die nog in boerenwoningen aantreft, en met zijn togtende in lood gevatte raaintjes die wel- ligt niet konden geopend worden, of zoo zij dat al konden, het zeker niet behoefden om eene opgehoopte warmte uit het vertrek te verwijderen. Maar het is vooral dat wij er met huivering aan terug denken wanneer wij ons die bange winterdagen voor den geest brengen dat onze inkt bevroren was en bleef, als niet kunnende ontdooid worden door bet turfvuurtje, waarvan de spaarzaam uitstralende warmte nog in den gapenden schoorsteen trok en dat slechts nu en dan gealimenteerd werd door den knuppel, die de boerenknaap onze schoolkameraad, als equivalent voor een zoogenaamd „vuur- geld" mede ter schole bragt. Ook herinneren wij ons niet dat het glommend kooltje, dat de meisjes in een blikken tobbetje van huis medebragten, om in hare stoof geplaatst te worden, eenigen den minsten invloed uitoefende op de glaciale atmospheer, waarin wij eenige uren moesten doorbrengen".

Archief | 1916 | | pagina 274