229 Gelukkig dat de beide mannen, die zoo doordrongen waren van de groote hygiënische tekortkomingen der samenleving, on danks alle ongemakken in hun jeugdtoch zoo voortreffelijk hadden leeren lezen en schrijven Toen in 1857 de Plaatsbeschrijving verscheen, was het oude Gasthuis reeds gevallen voor den strijdlust van deze twee dok toren. Het was aldus gekomen. In 1843 was het getal der Regenten door het stadsbestuur gebracht op acht, met tevens twee speciaal gecommitteerde leden voor het Gasthuis, voor het Weeshuis en het Oude Mannen- en Vrouwenhuis. De subdirecties werden nu ontbondendie voor het Gasthuis had trouwens de laatste tien jaren alleen maar in theorie bestaan. Bij deze reorganisatie werd Dr. A. A. Lokker Regent en tevens gecommitteerde voor het Gasthuis. In 1846 werd Dr. J. C. de Man, die in 1841 te Leiden was gepromoveerd, tot geneesheer van het gesticht benoemd. Aldus waren binnen korten tijd deze beide mannen in nauwe betrekking tot het Gasthuis getreden. Reeds 24 Maart 1849 kwam in de Regeutenvergadering een zeer uitvoerig rapport ter tafeleen memorie van de stads-genees- heerenopgesteld en geschreven door Dr. de Man. In dit rapport werden alle gebreken van het gesticht opgesomd en als voornaamste redenen tot de opstelling van het klaagschrift opgegeven „omdat het publiek nog alzo met een soort van afkeer spreekt over het Gasthuis en speciaal de armen dezer stad nooit naar de voorregten die zulk een huis aanbiedt verlangen tenzij verregaande ellende of vrees voor den naderenden dood hen doen besluiten er toe over te gaan, zooals zij dit noemen; hetgeen de stadsdoctoren huiverig doet zijn om over eene verpleging in het Gasthuis te spreken. En omdat het ons, ook als private genees kundigen hoogst aangenaam wezen zou, dat het eenige gesticht hetwelk onzen werkkring in de maatschappij in het groot ver tegenwoordigt, zich in zoo mogelijk goeden toestand bevond". De hoofdpunten van het gedocumenteerde requisitoir waren kille zalen, te hoog geplaatste ramen, hier en daar nog steenen

Archief | 1916 | | pagina 275