SLOTWOORD. Het oude gebouw was wel vervangen door een nieuwaan de eischen der gezondheidsleer was voldaan op een wijze die Mid delburg in dit opzicht ver vooruit had gebracht bij de meeste steden in ous land, de grootste vooral niet uitgezonderd, maar de oude denkbeelden omtrent de verzorging en verpleging der zieken bleven nog langen tijd dezelfde. Het is in hooge mate belangwekkenduit de verdere geschie denis van het Gasthuis te lezen, hoeveel strijd en moeite het der geneeskunde heeft gekost langzamerhand ook die denkbeelden te veranderen. Maar hoe verleidelijk het ook moge wezen, hier omtrent iets te verhalen, dit blijve bewaard voor hem, die vele jaren later komende, opnieuw zich aangetrokken zal voelen tot de geschiedenis van het Gasthuis, tegenover welke geschiedenis hij veel objectiever zal staan. Ons rest slechts de overdenkingwat zegt ons die historie van dat oude gesticht? l)at het Gasthuis op en neer zou gaan met de oeconomische toestanden in ons landmet welvaart en achteruitgangmet tijden van vrede en oorlog; dat het den invloed zou ondervinden van stijgingen en dalingen in de geestkracht van ons heele volkwie zou het ooit anders hebben kunnen verwachten? Gaat het nu anders? Zal het in de toekomst anders gaan? Zien wij ook tegenwoordig niet dat het Gasthuis mede volgt de langzaam stijgende lijn der geneeskundige wetenschap en van de wederoplevende algemeene geestkracht in ons land? Werd ook nu, in 1914, het gesticht niet wederom overvuld van gewonde krijgslieden uit Vlaanderen?

Archief | 1916 | | pagina 278