'240 haerlieder advijs alsulcke inwendighe sieckten met Godes hulpe te benemen ende genesen. Item zy en sullen niet verinoghen eenighe sieckenhoedanich die sijn, bloet te laten dan met raedt ende advijs van een van de medechijnmeesters, ofte ten ware dat het. noot ware in een seer haestighe periculeuse ende onvoorsienighe sieckte, ofte dat gheen van de medechijnmeesters te becommen en ware. Item sy en sullen oock niet vermoghen eenighe jonge dochters ofte jonge weduwe, die onlancx weduwe geworden sijn, te moghen aderen ofte bloet laten in den voet, noch ooek vrouwen, die swaer gaen en sullen sy in den arm niet laten, ofte ten ware in presentie van een van de medechijnmeesters ende desselfs ad vijs hebbende. Item soo sullen de voorschreven chyrurghijnnen gehouden wesen goede toesicht te nemen ende sorghe te draghen tot oirboir ende proffyte van den voorschreven Gasthuysse op alle de medica menten soo van speceryedroogeryecruydenzalven ende andere goedendienende tot oirboir van de sieckendie sv in der apo- teque ofte elders sullen halen tot cost van den Gasthuysse, als oock van de medicamenten, die sy int incommen binnen den Gasthuysse bevinden sullen, om die te gebruycken int Gasthuys ende nergens anders dan met consent ende wille van de meesters, op peynne van te verbeuren drye maenden gagie, indien men cont(r)arie bevonde. Item de chyrurghijns sullen dienen by maenden naer ordon nantie van de meesters, ende de twee affgaende sullen gehouden wesen de twee aencommende twee olf drye daghen te vooren te seggen ende hen te remonstreeren die gelegentheyt van de pa- tienten, die zy in heure maent onder handen gehadt. heeft, ende den aencommende, wiens maent dienen sail, worden oock ge houden twee ofte drye dagen te vooren metten affgaenden int Gasthuys te commen ende sien wat werck ofte cure henvoor handen staet te doene in haer toecommende maent ende hierinne sullen bliven continueeren gedurende haeren dienst.

Archief | 1916 | | pagina 286