241 Item indien de meesters van den Gasthuysse bevonden noodich te wesen deur grooten overvall van gequestencommende uuytte legers ofte eeniglie andere plaetsen, alsoot deur desen jegenwoor- dighe oorlooghe well souden connen gebeuren, soo sullen sy ge houden sijn alle viere chyrurgbijnsden Gasthuysse dienende, malcanderen te helpen ende bystant te doene sonder eenige excu- satie op huuluyden beurte ende maent te moghen nemen, op pene andere in haerluyder plaetse te stellen in affcortinghe van haerluyder huyre ofte gaige. Item alnoch soo worden sy gehoudente weten een van liem- luyden aengenomen chyrurghijns wiens maent wesen sailte compareeren des Vrydaechs naemiddach ten drye uren beneffens den meesters van den Gasthuysse omme haerluvden jugement te gevenwie bequaem is om buytten den Gasthuysse te doen gaen ofte niet, ende wat gebreken sy hebben. ORDONNANTIE VOOR DE SIECKEMOEDER. De sieekemoeder sal gehouden wesen well nauwe achtinghe te nemen op alle meubelen, bedden, dexsell, slaeplakens, hemden dat het selve well gecuyst ende gereynicht worde, ende well gade slaen datter niet verlooren nochte gestolen en wordenende dat alle de siecken incommende met vriendelyckheyt ontfangen en gecuyst ende gereynicht werden, dat alle de dienstboden hen gewillich ende vriendelycen teghen de arme siecke draghen op dat alles met vriendelyckheyt toe gae. Item soo eenighe siecken ofte dienstboden hen onbehoorlycken droughen, ende haer niet well en queten soo sail sij gehouden wesen de meesters t'selve aen te dienen om daerinne na behooren geordonneert ende versien te werden. Item soo sal haar bij inventaeris overgelevert werden alle t'gene sy voor de siecken van doene sal hebben. Als slaeplaekens, fluwynnenhemdenwitte schorten rabhattengordinnentinne, waeterpottenpintten, croesen, pannen, stoeven, beckens. Ende

Archief | 1916 | | pagina 287