243 sterck bier te tappen sonder dat hem yemant anders vervordert in de kelder te gaen sonder haeren last ende bevell. Item als eenighe siecken wyn ofte stercken dranck begeeren soo sal de Moeder den outsten Dienaer seynden ofte selfs gaen de siecken visiteeren ende besien ofte tfselve by den Doctooren toe gelaten wordt, ofte dat se hun van sulcx moeten vermyden. Item de wvn ofte stereken dranck die des smorgens aende ghene die de beddens maecken ofte de dooden vuytdoen geordonneert is te schyncken sal by de Moeder vuytgedeylt worden ende t'gene overschiet sal onder haer sleutell bewaert worden om tegen dat het noot is vuytgedeylt te worden. ORDONNANTIE VOOR. DEN OUTSTEN DIENAER. Den outsten dienaer sal dagelycx met de doctoren gaen int visiteeren van de siecken ende op de schaillie teeckenen wat de siecken voor spysse en dranc geordonneert wordt. Item sal wel nauwe achtinghe nemen dat een yder siecke synne geordonneerde medicijnnen gebruyeken ende dat den Apotequaris synne geordonneerde medicynnen geve en bringhe. Item dat elcken siecke na gelegentheyt van synne sieckte mach gespyst worden volgens d'ordonnantie van de doctooren opdat niemant te cort en geschiede, tsy deur overvloet van spysse te nemen ofte hare behoorlycke nootdruft niet te hebben. Item soo eenighe siecken wyn ofte stereken dranck begeeren soo en sal niemant hem vervorderen tselve aende siecken te geven dan den outsten dienaer op dat hy sien mach oft het niet tegen de order vande Doctooren ofte chyrurghynnen geschiet. Item voorden middach ende namiddach als het gebeth gedaen is eer de portie vuytgedeylt wort sail hy alle de besouckers der siecken vuyt den Gasthuysse doen gaen ende alsdan de portien by de ceuekenmoeder beginnen op te schaffen ende deur de die- naers den siecken gegeven ende vuytgedeylt worde.

Archief | 1916 | | pagina 289