255 De binnenvader en moeder sullen goet reguard nemen dat yder dienstknecht ofte dienstbode, oock doctors, schurighyns, siecken- trooster, backer, timmerlieden, metselaers, lootgieter, schalidecker, ende alle andere persoonen die het Gasthuys dienen, behoorlyck ende neerstich haer werck doenende haeren tyd niet ledich door brengen. Yan oudts is gebruyckelyck ende in practycke geweest, dat den binnenvader en moeder, nevens de sieckenmoeder, altydts inde keucken aen een taefel met alle de dienstboden t'saemen hebben geeten, maer op den 13de January 1670 is op het ver- soeck van Hendrick Schuylenburch ende syn huysvrouwe binnen vader en binnenmoeder toegestaen dat sy sullen mogen etenmet de sieckenmoeder, aen een tafelken apart des dat zulcx altydtsal moeten geschieden, inde selve plaetse, daer de domestycquen eten. Door de binnenvader noch binnenmoeder, sal inden Gasthuyse niets mogen gemaeckt, noch vermaeckt, noch gebroken worden, dan met laste vande Regenten, oock geene veranderinge inde orders mogen doen, ende sy sullen oock niets vermogen te coopen ten behouve van den voors. Gasthuyse. Oock en sullen sy niemand in ofte uyt den Gasthuyse laeten gaen door de dootpoorte noch packhuysdeure dan alleen de siecken die incommen ende de dooden die uytgedraeghen werden, dese alleene sullen oock de dootpoorte moeten gebruycken. Sullen ook goede sorge draegen, eer de selve in haeren ruste gaen dat alle deuren en kelders welgesloten syn. Alle de schaffingen en andere spyse sal in de keucken gekoockt moeten werdendes middachs ende des avonts te wete vanden eersten November totten eersten Aprilende van den eersten April totten eersten November sal 't selvige geschieden in de backerie. Oock en sullen de voors. binnenvader ende binnenmoeder nie mand inden Gasthuyse vermogen te logeren, dan met ordre en consent van den preses van de Regenten.

Archief | 1916 | | pagina 301