2 paar berichten over naar Den Haag, waaraan wij de kennis hebben te danken van eenige merkwaardige bijzonderheden om trent de kerkelijke toestanden van Breskens niet alleen in dezen tijd maar ook in de dagen vóór de Hervorming. In zijn eersten brief dan deelde de Raad van Vlaanderen mede hoe „de plaatse redelijk in gemeente was toenemende, dat mede ten plattenlande gereeds hoeven werden gesteld zoo onder de jurisdictie van Breskens als in de omliggende polderswelke allen om de geïnundeerde tusschenliggende landen en zeer groote dis tantie tot Cadzand om Gods Woord te hooren niet dan met te zeer excessieve moeiten wisten te geraken, en het al te moeilijk viel voor de ministers van Walcheren in het winterseizoen hen lieden te bezoeken en veel min afstervende personen onderwijzing te doen of noodwendige vertroostinge te geven." Daarom oor deelde de Raad het „hoog oirbaar en godzalig dat zijlieden van eenen specialen resideerenden predikant wierden voorzien, tot beroepinge deswelken de classis van Walcheren, waaronder de kwartieren van Vlaanderen waren sorteerende, mocht worden ge- authoriseerd." „En de middelen aangaande (zoo schrijven zij verder) bevinden dezelve als geene te zijn, immers in geen con sideratie te mogen komen, en gelijk echter in de regeeringe, staande onder Uw Hoog Mogenden (sic!) gehoorzaamheid, het ongerijmd geacht zou worden zulken hoop volks en kwartier te houden zonder onderwijzinge in Godes Woord, dunkt ons onder beter gevoelen dat Uw Hoog Mogenden uit de gemeene mid delen, die aldaar worden geheven, wat tot onderhoud van den minister consenteerden en het resteerende over de huizen en gemeten tot laste van de bruikers omgeschoten werd, die per soonlijk daarmede worden gediend, alzoo het opbouwen van de kerke, die gepresumeerd wordt altijd te zullen blijven, den eige naars haren last geven zal" Aangezien de Raad van State dit bericht niet genoegzaam achtte en de schrijvers gelastte nader te onderzoeken, wat inkom sten landentienden en anderszins de kerk van Breskens eertijds 1) Brief Raad van Vlaanderen aan Raad van State 15 Sept. 1612.

Archief | 1916 | | pagina 48