had bezeten, x) zond de Raad van Vlaanderen in October 1612 een tweeden brief in, waarin wordt verklaard dat, naar hij ver nomen had, „in den jare 1510, Oud-Breskens uitgegeven zijnde om te bedijken, expresselijk bedongen was tot liet maken van een kapelle 4 grooten op ieder gemet voor den tijd van 7 jaar, en Klein-Breskens 2), bedijkt in den jare 1526, besproken tot vervallinge van gelijk gebouw 2 schellingen en 6 grootten ten gemete, te betalen met de eerste note 3) na de beverscliingede (loedegebuurpolderbeverscht in den jare 1542 tegenwoordig nog met de zee gemeen liggendecontribueerde mede 4 grootengelijk ook deden de Berbeel 4) en Kleefsche polder voor den tijd van 6 jarenzonder dat wij kunnen bevinden dat de kerke van Breskens voorzcid eenige landen of tienden in eigendom heeft gehad, zijnde de voorkerke langen tijd na het koor gebouwd, met dewelke de landzaten hen hebben beholpen tot in den jare 15S3," tijde van de verstrooiinge van dezelve, zijnde de voor kerke toen ter tijd nog niet gedekt; waaruit wel te presumeeren is dat de voorzeide kerke anders geen middelen heeft gehad dan de voorschreven geschotendonatiën en beden van de devota- rissen in dien tijd. En zooveel aangaat de ordre, die gehouden is in het onderhouden van den pastoor en koster, zullen U Edel- Mogenden hetzelve kunnen verstaan uit de attestatie van twee van de oudste huisluiden, aldaar tot Breskens hun leven lang gewoond hebbendebij ons daarop gehoord en geëxamineerdtot welke als hierbenevens gaande wij ons refereeren." 5) Bedoelde attestatie, bij den brief overgelegd, luidt als volgt: „Die van den Rade provinciaal geordonneerd over Vlaanderen alle de genen die deze tegenwoordige letteren zullen zien of hooren lezen saluut doen te weten dat op huiden date dezer voor ons gecompareerd zijn Marcelis Danckaert, oud 71 jaren, parochiaan mitsgaders eertijds kerkmeester en eenige jaren ontvanger van de kerke van Breskens in Vlaanderen, en Jan Brootshooft van Wulpen, oud 1) Resol. Raad van State 20 Sept. 1612. 2) Dat is: Jong Breskens. 3) Vruchtrooviug. 4) Ook Barbarapolder genoemd. 5) Brief Raad van Vlaanderen aan Raad van State 4 Oct. 1612.

Archief | 1916 | | pagina 49