4 zijnde 66 jaar, sedert zijn 10 of 11 jaren altijd op Breskens gewoond hebbende, dewelke elk bijzonderlijk gehoord op hare mannewaarheid in plaatse van eede verklaard hebben hun respec tievelijk welbekend te zijnals dat de kerke van Breskens geen- derleie goederen, landen, renten of tienden heeft gehad, en dat tgunt den pastoor jaarlijks werd toegeleid, wezende somwijlen 5 en somwijlen 6 pond Vlaamsch, altijds is betaald geweest uitliet provenu van zekere dijkgorzinge x) mitsgaders uit het gesehot van een oortje op ieder gemet, hetwelk tot dien einde jaarlijks werd geschoten, en dat dezelve pastoor hem voorts was behel pende met tgunt hem over het doopen van de kinderen, het trouwen van de luiden, uitvaarten en andere kerkelijke bedie ningen telken reize bij de parochianen en ingezetenen van Bres kens werd toegeleid. En dat den koster van den kerke werd geconsenteerd driemaal 's jaars eenen ommegang te mogen doen voor de deure van de parochianen en landsluiden zoo binnen als buiten Breskens, dewelke hem voorzagen van tarwe, vleescli en andere etelijke behoeften, een ieder naar zijn gelieven en ver mogen, en dat dezelve koster daarvoren gehouden was ten dienste van de kerke te staan zonder eenig ordinaris pensioen 2) te ge nieten. Verklarende voorts dat de reparation van de kerke zijn gedaan geweest met de collecten, die men des Zondags en andere heilige dagen van de gemeente gewoon was te ontvangen. En aangaande de tienden verklaren zij deposanten, dat dezelve altijds gebleven zijn tot profijte van den hertoge van Kleve 3). Ge vende redenen van wetenschap, te weten de voorzeide Marcelis Danckaert dat hij t'anderen tijden kerkmeester en ook eenige jaren ontvanger zoo van de voorzeide collecten als anderszins is geweest, en de voorzeide Jan Brootshooft zegt dat hij sedert zijn 10 of 11 jaren altijds op Breskens heeft gewoond en al hetzelve aldaar heeft zien observeeren, sluitende hiermede haar- lieder depositie, die zij bereid zijn t'allen tijde met eede te be vestigen. Des t'oorkonden hebben wij het zegel van dezen Bade 1) De grasetting van zekeren dijk. 2) Vaste bezoldiging. 3) De hertog van Kleef was ambachtsheer van Breskens.

Archief | 1916 | | pagina 50