8 geraken konden waardoor niet alleen die van de parochie van Cadzand zelve maar ook die aldaar van andere omliggende plaatsen verschenen om het Woord Gods te hooren en andere stichtelijke oefeningen te hebben in hun goede verwachting gefrustreerd bleven, hetwelk groote confusiën veroorzaakte en hen van harte zeer be droefde" 2). Om in den toestand verbetering te brengen wendden zich in Juli 1607 de hoofdmannen en de vertegenwoordigers van „het generale gemeente van het eiland" met een request tot de classis Walcheren waarin zij, na herinnerd te hebben „hoe dat zij over een zekeren merkelijken tijd verscheiden maal" aan de classis „te kennen gegeven hadden, hoe noodwendig het was dat zij zouden voorzien worden van een ordinairen minister, die den heiligen kerkedienst onder hen ordinairlijk verzorgen mochte," nu opnieuw bij de classis aanhielden, „dat het dezelve beliefde zonder langer dilay requeste te stellen aan de Edele Mogende Heeren Staten- Generaal, teneinde hun Mogenden geliefden consent en ordon nantie te verleenen om een ordinairen predikant voor die van den eilande Cadzand te mogen beroepen, en voorts naarstelijk aan te houden en te vervolgen bij de voornoemde Edele Mogende Heeren tot finalen effecte van hetzelve request" 3). Aan dien wensch gehoor gevende zond de classis niet lang daarna bij de Staten-Generaal een uitvoerige memorie in om te vertoonen „hoe dat zijom te voorzien de inwone'ren van Cadzand met de predikatie des Heiligen Woords volgende de ordre, bij Uwe Edel Mogenden gesteld in de acte vergund tot gage van twee dienaren des Woords binnen Sluis, na het aannemen des tweeden dienaars dezelve vermaand en uit bevel Uwer Edel Mogenden belast hadden, dat zij wekelijks in hetzelve eiland zouden prediken, hetwelk ook bij hen trouwelijk en naarstiglijk gedaan was, dan (zeggen zij)overmits zij in hun goed devoir somtijds door ziekte somtijds door het kwaad weder en anders dikwijls belet werden 1) Men houde hierbij in het oog dat Sluis toenmaals door den zeearm van het Zwin van Cadzand werd afgescheiden. 2) Request van die van Cadzand aan de classis Walcheren 8 Juli 1607. 3) Request als voren.

Archief | 1916 | | pagina 54