18 door het kapittel afgeslagen, „op pretext (gelijk het Vrije schrijft) dat zij volgens het plakkaat van Zijne Majesteit van Spanje geen goederen mochten acquireeren". Daar intusschen de voornaamste schuldeischer reeds op de kerkelanden beslag had doen leggen en ze den 26 Juli 1676 voor geringen prijs bij decreet had laten verkoopen, en het te vreezen stond dat de andere crediteuren met de nog overgebleven 16 of 18 gemeten desgelijks zouden doen, „zoodat de kerke, al haar effecten bij middel van decrete verloren hebbende, meer als de helft van haar schulden zou blijven behouden", had het Vrije op verzoek van de kerkmeesters nog pogingen gedaan om met de schuldeischers een schikking te treffen, „waardoor hun door overneming van al de landerijen der kerke zoo verre doenlijk kon worden voldaan". Maar deze onder handelingen waren eveneens op niets uitgeloopen. Om aan alle moeilijkheden te ontkomen en den schuldenlast af te wentelen, wisten de kerkmeesters bij slot van rekening geen ander middel te bedenken dan „al de goederen bij inventaris op te stellen" en „dezelve in opene vierschare" voor het college van den Vrije „over te geven en te repudieeren"opdat zij door den zooge- naamden klerk van bekommerdheden of griffier van desolate boedels publiek zouden worden verkocht, „om alsdan bij (het Vrije) nopens de penningen te worden gedisponeerd over de preferentie der- zelve" in korte woorden gezegd: de kerk voor zoo goed als failliet te doen verklaren 1). Alzoo is geschied en in Augustus 1677 al wat de kerk nog bezat ten bate van haar schuldeischers te gelde gemaakt 2). NIEUWVLIET. Naast de Hervormden kwamen zich van omtrent 1626 af in Nieuwvliet en omstreken verscheidene Doopsgezinden vestigen, meerendeels vluchtelingen uit Belgisch Vlaanderen, van Waar schoot nabij Gent, Etiehove bij Oudenaarde en elders 3). „Mij 1) Brief Vrije aan Staten-Generaal 1 Januari 1677. 2) De verkoop heeft ten overstaan van gecommitteerden van het Vrije plaats gehad op 14 Aug. 1677. 3) Janssen en van Dale, Bijdragen, V blz. 213, 214.

Archief | 1916 | | pagina 64