19 heugt", zoo spreekt in een memorie van 1659 de toenmalige predikant van Cadzand Petrus Dobbelaer, die naar hij zelf verklaart van kindsbeen af op de heerlijkheid had gewoond „mij heugt, dat zij over 30 en 35 jaren maar een klein getal waren en hun vergadering hielden in kleine en slechte ver trekken; daarna hebben zij zich beholpen met een afdak op het eind van een schuur" 2). Dank zij de stille deugden, welke den Doopsgezinden in bij zondere mate eigen warenhun ingetogenheid en naarstigheid en door het broederlijke gemeenschapsgevoel, dat hen te allen tijde heeft gekenmerkt, zijn zij ook hier hun Gereformeerde medeburgers eerlang in welvaart en vermogen voorbij gestreefd. „Nu (zegt Dobbela.ee) zijn zij een groot getal en worden dage lijks sterker, weinig of geen tegenstand vindende, hebben een groot gedeelte van de heerlijkheid geincorporeerdbezitten de grootste en schoonste hofsteden in dezelve, daar zij aan geraken door het koopen als zij maar veil vallen door het sterven en overlijden van de onzen" 3). Geheel overdreven waren die woorden niet, want van elders weten wij dat in hetzelfde jaar 1659 van de 1003 gemeten lands, welke de heerlijkheid groot was, niet minder dan 650 gebruikt werden door Doopsgezinden 4). Dat zij, zoozeer in welstand toenemende, mettertijd naar een geschikte vergaderplaats verlangden, spreekt van zelf. Al op het laatst van 1646 gaven „de dienaren van de gemeente der Men- nonisten in den lande van Cadzand, Groede, Breskens etc." aan het Vrije een verzoekschrift over, waarin zij mededeelden „dat zij tot nog toe geen eigen huis of bekwame plaatse hadden ge had" doch gebruik hadden gemaakt van een zolder „dewelke om de kleenigheid en hoogte zeer ongemakkelijk was, inzonder heid voor de oude luiden, zwangere vrouwen en anderszins, ook in den winter omme de groote koude en in den zomer omme 1) De Mennonieten namelijk. 2) Memorie van Dobbelaer van 1 April 1659 (Loketkas Staten-GeneraalLoo- pendenummer 364). 8) Als voren. 4) Janssen en van Dale, BijdragenIII blz. 219.

Archief | 1916 | | pagina 65