24 een partij land in den Grooten Sint Annapolder en daar, zegt Ds. Dobbelaer in de hiervoor reeds aangehaalde memorie van 1659, „hebben zij over 2 of 3 jaren op hun eigen kosten een huis vierkant uit den grond nieuw opgetimmerd, van buiten fraai en van binnen ruim, zoodat zij niet meer behoeven te delogeeren bij mankement van plaats of eigen grond als voor dezen". Hun toenemende welstand en gestadige vermeerdering was uit den aard der zaak niet geschikt om de Mennonieten in hun om geving populair te maken. Vooral gaven zij den Hervormden aanstoot doordien zij op grond van hun godsdienstige overtuiging, die het dragen van wapenen verbood, weigerden op de wacht te komen. „De ingezetenen van Cadzand murmureerden daar over (schrijft Dobbelaer) toen zij bij dage en bij nachte met heele compagnieën aan den zeekant moesten wakentoen wij met Engeland in de hitte van den oorlog waren en van de wacht komende trokken naar de hofsteden van de Mennisten, begeerden eten en drinken, en er ontstond toen een groote desordre in het land, en in het toekomende staat er nog erger te verwachten en te vreezen in diergelijken geval". Wat den Cadzandschen pre dikant echter het meest tegenstond was hun streven om zielen te winnen. „Zij weten (zegt hij) door een geveinsd gelaat, door schoon spreken en prijzendoor giften en gaven en met gemaakte woorden, die een schijn van godzaligheid hebben, vele harten der menschen te verleiden en tot zich te trekkenzoodat er een spoedige remedie vereisclit wordt of het zal hoe langer hoe erger gaan en eindelijk (de lieden aldaar) ten meerderen deele of Men- nist of atheïst worden". De wortel van het kwaad lag hierin volgens hem, dat er op de heerlijkheid Nieuwvliet „tot op den dag van heden geen kerk is gebouwd om de ware Gereformeerde religie bij de ingezetenen voort te planten, hetwelk occasie is geweest en oorzake heeft gegeven dat de secte en valsche leere der Wederdooperen daar is opgekomen, die daar nu een verte rende kanker is tot op den huidigen dag". Naar zijn inzien was alleen de oprichting van een Hervormde kerk bij machte de 1) Van 16521654.

Archief | 1916 | | pagina 70