29 een kapitale wal met uitspringende hoeken en hoornwerken, dit geheele werk, in 1621 merkelijk uitgebreid, heette het retran chement van Cadsandria. Binnen de wallen stonden eenige soldatenwoningen en een kominandantshuis,' kerk en pastorie met een molen werden er bij gesticht, en ziedaar de oorsprong van het tegenwoordige dorpje, dat in 1682 buiten de soldaten zijn eerste bewoners uit den overstroomden Zandpolder 4) ontving. Oorspronkelijk lag hier het veel oudere Terhofstede" 2). De bewering van Roos dat eerst in 1682, na het vloeien van den Zandpolder, zich een burgerbevolking binnen de wallen van Retranchement heeft gevestigdberust vermoedelijk op pure fantaisie. Al in 1676 telde het dorp een vijfentwintigtal huizen, en dat dit geen armzalige soldatenhutten maar ordentelijke burger woningen moeten geweest zijn mag men afleiden uit de betrek kelijk hooge waarde, waarop sommige toen werden geschat, veel hooger zelfs dan de beste huizen in het geheel door niet-militairen bewoonde Cadzand 3). Daarentegen wijst Roos er terecht op dat het naburige Ter hofstede veel ouder is dan Retranchement. Het komt onder dien naam reeds voor, gelijk men weet, in 1303, toen graaf Willem van Oostervant, de latere graaf Willem III van Holland, in dezen omtrek aan de Vlamingen een nederlaag toebracht. De bevolking van het gehucht moet mettertijd talrijk genoeg zijn geworden om er een kapel op te richten. Wanneer dit plaats had, is onzeker, doch daar het gebouwtje op een tusschen 1543 en 1554 vervaardigde kaart van Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen wordt aangeduid, zal het in die jaren reeds bestaan hebben 4). 1) Omstreeks 1872 voor een deel weder herdijkt in den Willem Leopoldpolder. 2) G. P. Hoos, Beknopt geschied- en aardrijkskundig woordenboek van Zeeuwsch- Vlaanderen's vrestelijk deelblz. 33. 3) Volgens een in het archief van den Raad van State berustende lijst van de taxatie der huizen, molens enz. in Westelijk Staats-Vlaanderen van 1676. Het eerste huis binnen Retranchement werd omstreeks 1644 gebouwd door zekeren Gommer Ceulkmans, wien daarvoor op zijn request door den Raad van State een vereering van 30 gulden werd toegekend (Resol. Raad van State 25 Febr. en 2 Juni 1644), 4) Een reproductie is uitgegeven door Gilliodts van Severen in Bruges port de mer Annates de la Société d'emulation de Bruges, Année 1894). üe dateering 15431554 berust op de omstandigheid dat er wel de in 1543 bedijkte Metteneije- maar nog niet de in 1554 bedijkte Nieuwenhoveupolder op afgebeeld is.

Archief | 1916 | | pagina 75