J 30 In 1612 was er van de kapel niets meer over, getuige een besluit van 11 December van dat jaar, waarbij het Vrije aan een ieder, die zulks verlangde, verlof gaf om de lijken ook te begraven op Terhofstede„waar de kapel gestaan heeft" x). Naast Terhofstede verrees dus in den aanvang van de jaren 1600 een tweede gehucht, voor het grootste gedeelte in ellendige krotten bestaande moeten wij aannemen, waarin de soldaten, die de vesting te bewaren hadden, met vrouw en kind een onder komen vonden, een ruwe bende van overal voor huurloon bijeen geraapt die, als op een goeden dag de grootvorst van Moskoviën, de koningen van Denemarken en Zweden 2) of andere potentaten de werftrominel lieten roeren mét belofte van hooger soldij en kans op rijker buit, het stof van hunne voeten schudden en met al hun hebben en houden wegtrokken om elders te gaan vechten om het even tegen wien. Het spreekt van zelf dat de overheid de godsdienstige belangen van dit soldatenvolk niet verwaarloosd heeft. Van 's lands wege werd telken jare een extratoelage gegeven aan de predikanten van Sluis, Sint Anna ter Muiden en Cadzand, die er van 1621 af „den godsdienst bedienden" 3). Een jaar of tien later werd er een nieuwe regeling getrolfen. Omstreeks 1630 hadden na melijk de genoemde predikanten aan den Eaad van State ver zocht, dat zij „om de bezwaarlijkheid des diensts, als wel ordinaris 300 en 400 toehoorders aldaar zijnde, en om verscheidene andere redenen daarvan ontlast mochten zijn en dat aldaar een predikant als eigen zoude mogen beroepen worden". De Raad had daar wel ooren naar: „is om goede confideratiën (dus luidde zijn besluit van 13 September 1630) en om den waren godsdienst zoo veel mogelijk te bevorderen goedgevonden en geresolveerd, dat de heeren van dezen Rade, eerstdaags trekkende op de verpachting in Vlaanderen, zullen spreken met Burgemeester en Schepenen 1) Blijkens een brief van den landsontvanger dk Jonge te Slnis aan den Raad van State van 7 Oct. 1719 werden op het kerkhof van Terhofstede destijds door de omwonenden nog lijken ter aarde besteld. 2) Vgl. Resol. Vrije 11 Aug. 1612. 3) Resol. Raad van State 13 Sept. 1630.

Archief | 1916 | | pagina 76