31 's lands van den Yrije om te zien wat bij dezelve tot onderhoud van den voorschreven predikant zal gegeven worden, om alzoo te vinden een traetement van 500 gulden 's jaars voor den voor schreven predikant, die daarop alsdan in liet voorschreven Be- tranchement en de forten van Cadzand zal mogen beroepen worden". Nadat het rapport van de heeren in den Baad was uitgebracht stond deze op den 30 Januari 1631 toe „dat door de drie voor noemde predikanten, den gouverneur Haültain met de officieren van den krijgsraad in het ltetranchementdie ordinarise ouder lingen en diakenen zijn, en door de heeren van het Yrije en de magistraten van Cadzand gezamenderhand volgens de ordre der kerken hier te lande een tweede predikant in het eiland van Cadzand zou mogen beroepen worden, die in het Betranchement in loco zou resideeren". Van 's lands wege, werd verder be paald, zou hem een jaarwedde worden toegelegd van 300 gulden „mits dat daarmede zouden komen te cesseeren de 100 gulden 's jaars, die tot nog toe de voornoemde predikanten voor dezen dienst extraordinaris genoten hadden, en dat bij die van het Vrije hiertoe nog zou bijgevoegd worden 200 gulden 's jaars, waarmede voor den voorschreven nieuwen predikant het traete ment van 500 gulden jaarlijks zou gevonden zijn". Nu zij een eigen voorganger bezaten de eerste, zekere Joachim Buetinger, aanvaardde in 1631 of 1632 zijn ambt x) begeerden de kerkeraadsleden ook een ordentelijke predikplaats of, zooals zij het in hun verzoekschrift aan den Baad van State uitdrukten, „een bekwaam huis of kerksken" 2). Het Vrije liet niet na den kerkeraad door brieven van aanbeveling in dezen te steunen 3), maar voorshands zonder vrucht. Want op de beschikking, den 13 November 1632 door den Baad van State 1) Blijkens de rekening van het Vrije over 15 Aug. 163115 Aug. 1632 werd in dat tijdsverloop aan een lid van het college vacatiegeld uitbetaald omdat hij te Middelburg was geweest „ten fine van het beroep van een tweeden predikant in Cadzand", met andere woorden te Retranchement. 2) Resol. Raad van State 13 Nov. 1632. 3) Resol. Vrije 7 Mei, 27 Aug., 1 en 4 Oct. en 12 Nov. 1633; 14, 21 en 24 Febr. 1634.

Archief | 1916 | | pagina 77