32 op het request van den kerkeraad genomente weten „dat de eerste heeren ter plaatse komende 4) daarop zouden letten en rapport doen" volgde in ruim anderhalf jaar niets. In den zomer van 1634 scheen er wat meer voortgang in de zaak te zullen komen. „De heeren", zoo werd op 22 Augustus 1634 door den Raad aan den kerkeraad geantwoord, toen die om subsidie voor het maken van een kerk aanhield, „de heeren uit den Raad eerst daar komende zullen een plan doen maken van deze kerk, voor het maken van dewelke van 's lands wege tot subsidie gegeven zal worden de som van 600 gulden, mits dat dezelve kerk ver groot wordende gesteld wordt op dezelfde plaats in het Retran- chement daar dezelve nu staat". De Raad was, zooals hieruit blijkt, niet ongewillig om iets te doen mits met zoo weinig kosten als mogelijk was. Nadat de uit Staats-"Vlaanderen wedergekeerde leden van den Raad bij hun terugkomst in Den Haag hadden gerapporteerd, dat het Retranchementsche kerkgebouw 2) „wel diende vernieuwd" te worden, werd op 20 October 1635 den landsontvanger Roussel te Sluis geordonneerd, „dat hij visiteeren en overleggen zou of de kerk nog zou kunnen gerepareerd worden, zoo niet, dat hij (dan) een besteksken maken zou hoe dat met de minste kosten iets van hout tot een kerke bij provisie zou kunnen opgemaakt worden" 3). Een maand later kwam' van Roüssel een bericht in, „dat het niet mogelijk was de oude kerk te repareeren", en daarbij werd tegelijkertijd een plan door hem overgezondenwaar naar de gouverneur Haultain en hijzelf vermeenden dat de nieuwe kerk behoorde gemaakt te worden 4). Op hun beider verzoek om tot den bouw over te mogen gaan, besloot de Raad te ant woorden „dat zij een proeve (zouden) doen van de bestedinge, hoeveel het zoude te komen kosten" en den uitslag daarvan over brieven zouden 5). Ter voldoening aan dezen last zonden nu 1) Bedoeld zijn de leden van den Kaad die in Vlaanderen de vestingwerken moesten gaan inspecteeren en de landsbelastingen verpachten. 2) Dat is het gebouwtje, dat voor kerk werd gebruikt. 3) Resol. Raad van State 20 Oct. 1635. 4) Resol. Raad van State 30 Nov. 1635. 5) Als voren.

Archief | 1916 | | pagina 78