36 deelte „onder de Oude Yeve begrepen" was, „sedert de jaren 1582 en 1583 gestadig door het zoute water hebben bevloeid gelegen" en in het octrooi van den Henricus van 21 Maart 1615 vermeld vindt dat, volgens verklaring van den magistraat van Oostburg, „alle landen gelegen in de Oude Yevewatering gedurende de voorgaande troubles geïnundeerd zijnde 30 jaren met de zee gemeen zijn geweest"2) dan wordt het duidelijk dat wij de overstrooming, waardoor Schoondijke ten onder ging, op zijn minst 13 tot 15 jaar later hebben te plaatsen en tot omstreeks 1582 a 1585 moeten brengen. Waar het oude dorp heeft gestaan laat zich nog ten naastebij bepalen. Het „schijnt vroeger (zegt Eoos) nader bij den Dam en meer oostwaarts gelegen te hebben" 3). Het laatste is onge twijfeld juist, het eerste zeer zeker een vergissing. In 1659 toch richtte Bartholomeus Diericx te Oostburg tot de Staten- Generaal een verzoek om te mogen hebben „eenig steengruis van de oude kerke van Schoondijke" liggende op den „19den kavel in den Prins Willemspolder" 4). Die kavel 19 nu lag blijkens de kaart van Jacob Mogge ten oosten van het tegenwoordige dorp tusschen den weg naar Sasput en den Groenewegen werd door slechts twee kavels (nummers 20 en 21) gescheiden van den straatweg, die van Schoondijke naar Yzendijke loopt. Juister dan de plaatsbepaling van Eoos moet daarom die van een anderen schrijver worden geacht, die zegt dat het oude Schoondijke heeft gestaan „een kwartier ten zuidoosten van het tegenwoordige dorp aan den Schoondijkschen of Groenendijkschen weg, waar (zoo voegt hij er bij) de grondslagen van oude ge bouwen nog wel opgedolven worden 5.). Evenmin als de standplaats van het oude Schoondijke met die van het tegenwoordige overeenkomt, vallen de grenzen van het nieuwe kerspel samen met die van de vroegere parochie; Baar- 1) Groot Plakaatboek II blz. 1879. 2) Als voren II blz. 1905. 3) Roost. a. p. 4) Request van Diericx aan Staten-Generaal 2 Dec. 1659. 5) Zelandia IllustrataTI blz. 546.

Archief | 1916 | | pagina 82