37 zande bij voorbeelddat thans onder Groede hoort, was oudtijds een deel van de parochie Schoondijke, want een oorkonde van 1435 vermeldt „eene jegenode die men heet Baersant in de parochie van Schoondijke noord van de kerke" 2). En in een con tract, door Jacob Cats c. s. in 1 614 met eenige anderen over de tienden van Baarzande aangegaanwordt gesproken „van eenige kleine poldertjes, liggende tenden de Willem Goole en Gistelare- polder strekkende langs Breskens en scheidende op den watergang, die van oude tijden de heerlijkheid Breskens heeft gescheiden van de parochie van Schoondijke, te weten Jan van Zuidkerke's polder, Hendrik Versepolder en Parasijsenpolder" 3). Daaruit is het te verklaren dat de Watering van Baarzande ook wel Oud-Schoon- dijke heet, en dat haar inwoners zich nog in veel later tijd naar verkiezing bij de kerk van Schoondijke of bij die van Groede konden voegen Daarentegen strekten zich over het westen van de tegenwoordige gemeente Schoondijke de kerspelen uit van Nieuwkerke en Ose- manskerke of Noormanskapelle. Binnen de grenzen toch van de parochie Nieuwkerke lag onder andere de nog bekende Schoon- dijksche hofstede de Bruane, zooals blijkt uit een leenregister van 1435 5). Osemanskerke had zijn kerkgebouw staan in den om-., trek van den Osemans- of Kruisweg, die van den noordelijken of zoogenaamden Trageldijk af langs de buurt Veldzicht den ganschen Prins Willempolder doorsnijdt, „De parochiekerke van Osemans-alias Noormanskerke", (zoo bericht een in Maart 1679 opgemaakte beschrijving der verwoeste en verdestrueerde kerken 1) Gehucht. 2) In een Leenregister van 1435, uitgegeven door Gilliodts, Coutumes des petites villes etc. Quartier de Bruges, III p. 541. 3) Contract van Jacob Cats c. s. met Jan Lambrkchtsen Coole c. s. gesloten 21 Juni 1614 (in het Museum Catsianum ter boekerij van de Maatschappij van Nederl. Letterkunde te Leiden). 4) Van der Aa, Aardrijksk. WoordenboekX biz. 250. 5) Mer Jhan Wijtoen houdt een leengoed liggende in Oostburch- ambacht in de parochie van Nieuwerkerke en heet 't hof te Buederwaen," Leen register van 1435 uitgegeven door Gilliodts, Coutumes des petites villes etc. Quartier de Bruges, 111 p. 552.

Archief | 1916 | | pagina 83