38 in het land van den Vrije x) „heeft gestaan in den Osemanspolder oost van Oostburg disteerende omtrent 3/4 mijls". En, voegt de schrijver er bij„daar zijn nog relieken van de fondamenten". Met andere woorden: zoo laat als 1679 was er nog genoeg van Osemanskerke overgebleven om zijn ligging met nauwkeurigheid te kunnen vaststellen. Er is dus geen reden om, als wij die op een kaart van een goede 25 jaar vroeger vinden aangewezen, aan de opgaaf van den kaartemaker geloof te weigeren. Zulk een kaart werd in 1653 door den ontvanger der geestelijke goe deren van Oostburg, Bartholomeus Diericx, aan de Staten- Generaal overgelegd 2), en op deze zien wij de standplaats van Osemanskerke duidelijk aangewezen. Gaat men van het punt, waar de Osemansweg den Groeneweg kruist, langs dezen laatsten in de richting van den straatweg, die Schoondijke met IJzendijke verbindt, dan komt men weldra bij een steenen heul of duiker, welke onder den Groeneweg doorgaat. Aan den oostelijken kant van deze heul ziet men een watergang, blijkbaar een ouden kreek- ader, die al kronkelend in de richting van Waterlandkerkje schiet. Tn den hoek aan de noordoostzijde door dien watergang en aan den noordwestelijken kant door den Groeneweg ingeslotenniet ver van laatstgenoemden weg, teekende de vervaardiger van de kaart een vak met het bijschrift „Noormanskapelle nu vervallen", merkwaardig genoeg ongeveer in denzelfden omtrek, waar ook Pourbus, die kort vóór de overstroomingen van 15831585 deze streek in kaart bracht, het dorp Osemanskerke heeft ge plaatst 3). Meer dan 60 jaar lang hadden de landen van Schoondijke gevloeid gelegen, toen men het besluit nam de zee door dijken in te perken en haar zoodoende een gebied te ontrukken van over de 4000 gemeten. Nadat op den 22 April 1650 de Staten- Generaal octrooi van bedijking hadden verleend, werd de polder, 1) Uitgegeven in de Annates de la Société d'emulation de Bruges, Serie III Tome II, p. 126. 2) Bij zijn brief aan de Staten-Generaal van 22 Aug. 1653 (Archief Staten- Generaal, LoketkasLoopendenummer 315). 3) Zie de reproductie van Pourbus' kaart in de Annales de la Société de Bruges, aunée 1850.

Archief | 1916 | | pagina 84