41 den godsdienst in te oefenen en de school te houden tot laste van de ingelanden en inwopnders" Overeenkomstig dit advies werd door de Staten-Generaal besloten om aan Schoondijke een predikant en schoolmeester toe te staan 2), en op den 13 Juni 1655 werd zekere Balduinus de Kousemakek als eerste predikant van Schoondijke bevestigd 3). Met den bouw van een kerk, welke gelijk wij vernamen voor rekening van de ingelanden en parochianen bleef, werd intusschen geen haast gemaakt. Een tijd lang behielp men zich voor het houden van de godsdienstoefeningen van een kamer in een parti culier huis, doch naar mate de bevolking aangroeide nam ook de behoefte toe aan een betamelijk kerkgebouw. Sinds de Staten- Generaal een jaarwedde voor een predikant en schoolmeester voorzanger hadden toegestaan, aldus schreef het Vrije in Februari 1656 aan hun Hoog Mogenden, en die op Schoondijke in dienst waren getredenwaren de geloovigen daar grootelijks vermeerderd zelfs met vreemdelingen, „die er van elders met geheele huis gezinnen zich nederzetten, en nu wel tot omtrent 100 lidmaten in getal geworden waren, en (zoo voegde liet Vrije er bij) alzoo zijlieden tot nog toe hunnen godsdienst hebben gepleegd alleen in een kamer, daar nauwelijks de helft van de personen, die aldaar komen om hunnen godsdienst te oefenenin kunnen en zulks meest moeten buitenstaan ja zelfs in wintertijd in koude, hagel en sneeuw tot groote incommoditeit van dezelve, en dat ook tot nog toe de predikant zijn domicilie en woonplaats aldaar niet heeft gehouden, doordien dezelve onvoorzien was van een bekwame woning, maar zich moeten onthouden bij de parochie van de Groede omtrent een uur gaans van daar, en dat ook de ingezetenen aldaar gansch moeilijk in hunlieder ziekten als anders zins kunnen voorzien worden van eenige troostelijke aanspraak, vermaningen en ook gebeden voor hen kunnen worden gedaan, hetwelk ook bij wintertijd gansch moeilijk voor denzelven predikant is", zoo hebben predikant en kerkeraad ons verzocht om brieven 1) Brief Raad van State aan Staten-Generaal 20 Maart 1655. 2) Resol. Staten-Generaal 23 Maart 1655. 3) Zelandia IllustrataII blz. 564.

Archief | 1916 | | pagina 87