42 van voorschrijven aan Uw Hoog Mogenden opdat U believen zoude „hen te subsidieeren met middelen tot het bouwen van een nieuwe kerk alsmede een woning voor den predikant en voorzanger, aangezien dezelve parochie gansch onvoorzien is van middelen" De classis Walcheren liet zich deze reis almede niet onbetuigd maar vaardigde ten gevalle van de jeugdige gemeente twee van haar leden, onder welke Ds. de Kousemaker zelf, af naar Den Haag, die van harentwege en tevens uit naam van den Schoon- dijkschen kerkeraad aan de Staten-Generaal verzochten „dat zij zouden gelieven te doen opbouwen een kerke met een huis voor der predikant en schoolmeester in Schoondijke, anders genaamd Prins Willempolder in Vlaanderenalzoo in dezelve (zeggen zij) aireede zijn over de 90 lidmaten en omtrent de 300 toehoorders gewoonlijkdie allen genoodzaakt zijn hunnen godsdienst te doen tegenwoordig in een herberge, zoodat velen van dezelve gemeente genoodzaakt zijn onder den blauwen hemel te staan, en toekomenden zomer in een schuur zal moeten gedaan wordenin dewelke niet langer zullen vermogen te continueeren als tot den oogst, zoodat zij niet weten waar zij den godsdienst na het expireeren van den zomer alsdan zullen doen", weshalve (met deze woorden onge veer besluiten Kousemaker en zijn medeafgevaardigde hun request) zij verzoekers zich tot hun Hoog Mogenden wendden hen „reve- rentelijk verzoekende de opbouwinge van de voorzeide kerke, predikants- en schoolhuis op het spoedigste te bevorderen ter eere Gods, tot dienst van Gods kerke en voortplanting van de ware Gereformeerde religie" 2). Het request van de classicale afgevaardigden verdient de aan dacht niet alleen omdat zij in de aangehaalde zinsneden eenige bijzonderheden mededeelen, waar de brief van het Vrije geen gewag van doetmaar evenzeer omdat zijtot steun van hun bewering dat er „genoeg middelen tot opbouw van de voorzeide kerke" waren, er tegelijkertijd een lijst bij overlegden van al de landen, die aan de voormalige kerk van Schoondijke, den Armen, 1) Brief Vrije aan Staten-Generaal 22 Febr. 1656. 2) Request van Kousemaker c. s. aan Staten-Generaal 7 Maart 1656.

Archief | 1916 | | pagina 88