48 de Spannselie Nederlanden aan dien kant behoorlijk vastgesteld geworden, geen Roomschgezinde zou er ook maar een oogenblik aan hebben gedacht op Noord-Nederlandsch grondgebied, waar volgens de plakaten zelfs geenerlei openbare oefening van hun religie mocht plaats hebben, een kerk in bezit te nemen. Doch wijl de grensregeling in het Eiland nog steeds haar beslag niet had verkregen zij kwam eerst in 1664 tot stand en bij gevolg niemand wist waar Staats-, waar Spaansch-Vlaanderen be gon, kon een voorval als dit maar al te licht plaats hebben. De redelijkheid zou gevorderd hebben dat, zoolang die onzeker heid omtrent de grenzen bleef bestaan, van weerszijden ook in het kerkelijke niets ware ondernomen, dat op hun definitieve vaststelling vooruitliep. Trouwens op de conferentiënin Mei 1651 door de gemachtigden van de Staten-Generaal en die van den koning van Spanje gehouden, waren de beide partijen over eengekomen wederkeerig in dien geest te handelen t). Welbe schouwd waren dan ook de Staten-Generaal volkomen in hun recht toen zij den gouverneur van Sluis, Wigbold van der Does, order gaven om, zoolang de limietscheiding niet was afge bakend, aan de Roomschgezinden het wederopbouwen van de kerk in den Oudemanspolder te beletten 2). Doch nu had men van onzen kani eveneens de onzijdigheid van het betwiste gebied belmoren te eerbiedigen. Niettemin was er nog geen vol jaar verstreken sedert van der Does de Roomsch gezinde ambachtslieden in den herfst van 1656 gedwongen had hun arbeid aan de kerk neer te leggen 3), of de Hervormden begonnen er in de buurt zelf ook godsdienstoefeningen te houden, eerst in een schuur en weldra zelfs in de bouwvallige kerk. „De predikanten van de kwartieren van Vlaanderen onder Uw Hoog Mogenden gebied", dus schreef het Vrije op 29 Augustus 1657 aan de Staten-Generaal, „hebben al lange ons vertoond hoe dat in derzelver polder 4) is een groot getal menschen en inwoonders 1) Brief Vrije aan Staten-Generaal 15 Juli 1656. 2) Resol. Staten-Generaal 27 Juli 1656, Verbaal Vlaanderen Raad van State najaar 1656. 3} Verbaal Vlaanderen Raad van State najaar 165"6. 4) Den Oudemanspolder nl.

Archief | 1916 | | pagina 94