50 veler zielen, die daar nu al eemge jaren zonder godsdienst hebben geleefd" x). Yoor de Staten-Generaal een schoone gelegenheid, zou men zeggen, om tegenover den geloofsijver van liet Vrije en de pre dikanten te handelen naar het eigen rechtsbeginseldat zij zelve in het vorige jaar tegen de Roomschen hadden toegepast, en om dus in de polders van het Eiland voorshands geen wijziging van de bestaande toestanden op kerkelijk terrein te gedoogen. Maar ook bij hen ging ten slotte de natuur boven de leer: zonder zich om het protest van die van Watervliet, hoe welgegrond ook, te bekreunen richtten zij, zoodra de brief van het Vrije in hunne vergadering was gelezen, een aanschrijving tot den Raad van State „om zoodanige ordre te stellen en voorziening te doen", dat de Gereformeerde religie in den Oudemanspolder „rustelijk en vredelijk" mocht plaats hebben" 2). Welhaast ging men nog een stap verder. Hadden de Hervormden gedurende het zomer seizoen geregeld vergaderd in de kerkbij winterdag viel natuur lijk in een ruïne zonder dak of deuren aan geen houden van godsdienstoefeningen te denken. Om hierin verbetering te brengen .riepen zij op het laatst van October 1657 de hulp in van de Staten-Generaal. Zooals in dergelijke gevallen gewoonlijk plaats vond, waren het de heeren van liet Vrije, die den wensch bij de hooge re geering vertolkten. Wilde men, aldus ongeveer schreef het Vrije op 3 October 1657 aan de Staten-Generaal, de predikatiën in den Oudemanspolder gedurende den aanstaanden winter voort zetten, dan was het beslist noodig dat erj opdat men in het droge zou kunnen zitten, op de muren van de kerk een lichte kap van hout en pannen werd gezetwij kunnen daaromge volg gevende aan de smeekbeden van de aldaar wonende Gere formeerde lidmaten, „die dagelijks door Godes genadigen zegen merkelijk in getale toenemen", niet nalaten Uw Hoog Mogenden van dezen toestand kennis te geven en U te verzoeken om zulk een dak te laten maken. He daarvoor vereischte 30Ü0 pannen 1) Brief Vrije aan Staten-Generaal 29 Aug. 1656. 2) Resol. Staten-Generaal 14 Sept. 1657.

Archief | 1916 | | pagina 96