51 met de materialen van het houtwerk zullen naar raming al te gader slechts de luttele uitgave van 474 gulden vorderen, welke de ontvangers van de kerkelijke goederen van Oostburg en Aar denburg al vast zouden kunnen voorschieten en dan later verhalen op hen, die als tiendheffers „tot het opmaken derzei ver kerke en bezorging van den godsdienst" daar ter plaatse zijn verplicht, of wel zij zouden gevonden kunnen worden uit de opbrengst van het honderdste gemet, dat bij de uitgifte van het octrooi van bedijking voor het onderhoud van den godsdienst (pro ministerio divino) is bedongen. Dank zij de gunstige adviezen, zoowel door den Raad van State als die beide ontvangers uitgebracht, werd het verzoek in December 1657 door de Staten-Generaal ingewilligd, en aan de ontvangers last gegeven om overeenkomstig den voorslag van het Vrije een licht dak op de kerk te laten aanbrengen en daarvoor de noodige gelden voor te schieten „met dien verstande dat zij de penningen weder zouden repeteeren van diegenendie de tienden aldaar trokken, en lietgene die schuldig waren te vorderen bij minne of bij rechte" 1). Op deze wijze uit den nood geholpen konden de omwonende Hervormden mettertijd in het weer wat opgeknapte gebouw on verhinderd den dienst houden. Zou echter de gemeente, want intusschen was er door de benoeming van ouderlingen en diakenen een kerkelijke gemeente georganiseerd 2), zou de gemeente van den Oudemanspolder tot wasdom en bloei geraken, dan was het niet voldoende dat er de predikanten van Staats-Vlaanderen van tijd tot tijd een beurtdienst kwamen vervullen. Afgezien nog van de ongemakken, aan deze beurten voor lien verbonden, en de kostendie zij voor de gemeente zelve medebrachtenhoe dikwijls gebeurde het niet dat de dienst bij afwezigheid of door ziekte van den prediker niet door kon gaan, zoodat de geloo- vigen, die van tot uit België toe in regen en wind langs vuil- beslijkte wegen tempelwaarts waren opgekomen, onverrichterzake moesten wederkeeren, onder schimp en spot van hun andersden- 1) Resol. Staten-Generaal 15 Dec. 1657. 2) Brief Vrije aan Staten-Generaal 20 April 1658.

Archief | 1916 | | pagina 97