53 bewoners van „den Generalen Vrijepolder bezuiden de Passageule- kreek" zicb bij het Vrije kwamen beklagen over den hinder en last, welke zij aldaar ondervonden doordien de Boomsch-Katho- lieke geestelijken en overheden ze dwongen de heiligdagen te onderhouden en op vastendagen het eten van vleesch na te laten t). Weliswaar ontving, nadat de klacht ter kennis van de Staten- Generaal was gebracht, de gouverneur van Sluis van uit Den Haag bevel „dat hij aan de priesters en officieren 2) aldaar zou hebben te verbieden en interdiceeren de personen van de Gere formeerde religiedie daar woondenarbeidden of frequenteerden te bemoeien van eenige heure observantiën of superstitiën te moeten volgen of dat men hetzelve op hen zoude verhalen, blij vende alzoo een ieder in het zijne vredelijk zitten zonder malkan deren te molesteerenschandaal of ergernisse te geven tot der tijd toe dat de limietseheidinge in dat kwartier zou zijn gemaakt en gearresteerd" 3) maar hoe weinig men zich van Belgische zijde daarom bekommerde, bleek uit hetgeen in 1661 een Her vormd landbouwer onder Sint Margriete en ouderling van de gemeente in den Oudemanspolderzekeren Marines Hendriks, wedervoer. Terwijl Hendriks op den 3 Mei van genoemd jaar een heiligdag, op zijn akker aan het labeuren was, werd hij verrast door de dienaren van de justitie die, om hem de voort zetting van zijn arbeid onmogelijk te maken, zijn paarden uit spanden en medevoerden Ofschoon die naderhand op last van het Vrije van Sluis weder uit de plaats van bewaring werden teruggehaald 5)was daar de zaak voor Hendriks geenszins mede afgeloopen. Integendeel het was slechts het begin van erger. Of het Vrije, toen hij door het Vrije van Brugge ter verant woording werd ingedaagd, al aan Hendriks verbood aan de dag vaarding te gehoorzamen e), of de Baad van State, inmid- 1) Het request werd bij brief van 9 Nov. 1656 door het Vrije in afschrift overgezonden aan de Staten-Generaal. 2) De dienaren van de justitie en politie. 3) Resol. Staten-Generaal 8 Febr. 1657. 4) Brief Vrije aan Staten-Generaal 2 Aug. 1661. 5) Als voren. 6) Als voren.

Archief | 1916 | | pagina 99