V kunde van Zeeland in liet bijzonder. De gift bestond uit eene uitgebreide verzameling scherven van Friesch, Bataafsch, Ro- meinsch en Frankisch vaatwerk, alle opgeraapt op de stranden, gelegen achter de buitenplaats Berkenbosch en het Fort den Haak verder uit eenige fragmenten van Romeinsche dakpannen, waar onder ééne voor de geschiedenis van Domburg van belang is, omdat zij aangeeft, dat de Germaansche vloot te Domburg heeft vertoefd. Een deel der scherven ontving Mej. de Man door de welwillende bemiddeling van den heer P. de Bruijne Jr., die den kustwachter van Fort den Haak aanspoorde er naar te zoeken, terwijl het meerendeel verzameld is door den concierge N. School meester, die 's zomers zijne vrije Zaterdagmorgens veelal besteedde om het strand te bezoeken. De legaten waren vermaakt: 1°. door den heer J. Tak Jr., vroeger te Middelburg, laatstelijk te Utrecht overleden; dit le gaat bestond uit een olieverfportret van Dr. Paulus de Wind (17141771) geschilderd door J. P. van Aerde, waarbij gevoegd waren een ex. van de Kroniek van Smallegange en een Grieksch Nieuw testament,; 2°. door Mevrouw de Douairière N. van Willes, geb. Janse van Zoutelande en Werendijke; zij legateerde aan het Genootschap eene groote schilderij met familieportretten, waarop is afgebeeld Professor Andriessen, alsmede het portret van wijlen haren vader. Door de welwillende tusschenkomst van den heer Jhr. B. F. W. van Riemsdijk, Directeur van het Rijks Museum te Amster dam, werden van het Rijk in bruikleen verkregen de por tretten van Justus Tjeenk, secretaris en mede-oprichter van het Zeeuwsch Genootschap, Engelsch predikant te Vlissingen, geb. 19 Maart 1730, overleden 1782, en van Margaretha Leuveling zijne echtgenoote, geb. 18 April 1738, overleden 1783; zij zijn geschilderd door H. T. van Hengel. Aan den Algemeenen Rijks-archivaris, Prof. rnr. R. Fruit), oud-Voorzitter van het Zeeuwsch Genootschap, hebben wij te danken, dat door het Rijk eveneens in bruikleen werden af gestaan 1°. twee bussen van boden van het departement van de Schelde en de Maas;

Archief | 1916 | | pagina 9