58 een andere verklaring gelden. Hij gevoelde zich aan zijn be schermheer verbonden door banden van persoonlijke dankbaarheid en zijn leven lang zal hij op zijn studeerkamer het silhouet van zijn weldoener bewaren als stille hulde aan diens nagedachtenis. In zijn „lofreden" eert hij den overledene vooral als den menschen- vriend, die zijn leven, zijn hart en zijn schatten in dienst stelde van anderen, als den braven en milden schutsheer van behoef- tigen, den maecenas, den godvruchtigen idealist. Al mochten liefde en erkentelijkheid, geholpen door een zekere gevoeligheid voor oratorische successen, den lofredenaar wat al te lyrisch stemmen, toch mogen wij zijn dankbare vriendschap niet als ge huicheld beschouwen „Met geene andere aenbeveling aen hem voorzien, dan eenige geschiktheid voor het onderzoek der waerheid, en eenige vlijt in derzei ver najaging, heb ik echter al het on derscheidende zijner onschatbare vriendschap genoten. Voor mij althans was zijne aenmoediging onwederstaenlijk, zijne goedkeuring boven alles, waer op ik eenigen prijs stelde, en de edelmoedigheidwaer mêe hij voor mijne geringe pogingen aen hem opgeofferd, door het ruimst bezit van ontelbare genoegensdoor de verzorging van alle mijne wenschen mij rijkelijk schadeloos stelde; deze edelmoedigheid is door de erkentenis in mijn hart geschreven, terwijl de kiesche en onvergetelijke wijze, waerop hij dezelve omtrent mij heeft uitgeoeffendmij ook dezelve voor altoos onvergetelijk zal maken". Den 14en Augustus 1794 was Vrouwe Douairière Jacoba van den Brande, weduwe van den Heer Van de Perre, overleden. Van der Palm was in haar dienst gebleven tot haar dood. Van zijn vier kinderen, te Middelburg geboren, had hij het derde, een meisje, later gehuwd met .lonkhr. Mr. D. van Poreest, Heer van Schorel enz., lid der Staten-Generaa!naar de douairière Jacoba genoemd. Ruim vijf maanden later brak de revolutie uit. En onmiddellijk stelt Van der Palm zich aan het hoofd der omwentelingspartij Om te doen zien, hoe snel alles in zijn werk ging, volgen we

Archief | 1917 | | pagina 104