59 een oogenblik de „Aanteekeningen van hetgeen voorgevallen is bij en na de komst der Pranschen in deze Provincie" (handschrift van een ongenoemde, voorkomende in het Provinciaal Archief van Zeeland) „Op Vrijdag den 30 January 1795 bragt een Adjudant van den generaal Michait (verzelt van den jongsten zoon van Pozoly, toen lid van de Municipaliteit der stad Sluys) Eene sommatie aan de Commandanten van de Zee en Land- magt in deze Provintie over. Waarop de Staatsvergadering is belegd, waarin onder anderen de Poincten der Kapitulatie zijn ontworpen, En de Gecommitteerde Raad Huyssen van Kattendijke, benevens de Pensionaris I: H: Schorer en Ab" van Doorn, toen Burgem1 van Vlissingen, na Breskens zijn gedeputeerd, om met den Generaal Michau in onderhandeling te tredendog welke Heeren, wegens den ijsgang niet voor Dingsdag den 3 Pebr. hebben kunnen vertrekken, zijnde dezelve den volgenden dag des namiddags weder geretourneerden van hunne Commissie rapport gedaan, aan de lieden van den Staat, hebbende de Vergadering tot 's avonds te 9 uuren geduurt, waarin de Capitulatie, uijt 8 arüculen bestaande, is aangenomen. Ondertussen was alhier des morgens over Arnemuyden ge arriveerd de Generaal Moreau, die te arnemuyden een brief geschreven had aan de Heeren Staten, om uyt naam van de Generaal en chef Pichegru de Provintie voor de Pransche republiek op te evschen zijnde de Generaal Moreau op de reijs uit Holland na herwaarts ontmoed of vergezeld door de oudste zoon van dhr. Z. C. van Sonsbeek op de Vlasmarkt, ten wiens huyze hij zijn verblijf genomen heeft. Vrijdag den 6 Pebr. 1795 of wel den 5 zijn de Pransche Troepen binnen deze stad getrokken, en geinquartierd in de West Ind. Pakhuyzen. Zaterdag den 7 Is er een vergadering van revolutionaire Patriotten ge houden in het Logement van Middelburg, die een Commité onder zig geformeerd hebben".

Archief | 1917 | | pagina 105